Spektakl teatralny „Kadr sprzed 100 – u lat”

W czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu został wystawiony spektakl wprowadzający widza w klimat lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. W roli aktorów wystąpili uczniowie Zespołu Szkół nr 1 zrzeszeni w Szkolnym Kole Teatralnym „Alto”, pracującym pod okiem nauczycielki Kamili Trzeciak.

Koło liczy 35 członków. W spektaklu prezentowanym w MiGBP wystąpiło 20 aktorów, wśród nich gościnnie ks. Piotr Placek z akordeonem.  Koło działa w szkole od kilku lat. Wynikiem spotkań są dwa przedstawienia rocznie. Niektóre z nich są prezentowane w wiosennym Przeglądzie „Mistrzowie wyobraźni”. W tym roku szkolnym, 6 grudnia, koło zaprezentowało spektakl „Kadr sprzed 100 lat” oparty na poezji Juliana Tuwima.  Spektakl tak się spodobał, że wykonawcy wyszli z inicjatywą pokazania go kolegom i koleżankom spoza szkoły. Udało się to dzięki życzliwości Iwony Podeszwy, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu. Spektakl odbył się 28 stycznia w czytelni biblioteki miejskiej.

Częścią wprowadzającą była multimedialna prezentacja biografii Juliana Tuwima (1894 – 1953), autora literatury dziecięcej, wierszy i tekstów dla dorosłych, w tym wodewili, skeczy kabaretowych, librett operetkowych, tekstów piosenek, satyr politycznych, tłumacza literatury rosyjskiej, francuskiej, niemieckiej oraz łaciny, twórcy, który na karty poezji wprowadził miasto w dniu powszednim, wykreował bohatera lirycznego – mieszkańca miasta i upodobnił utwór poetycki do żywej, pokojowej wypowiedzi z jej wulgaryzmami i trywializmami …

Młodzi aktorzy pokazali dzień z życia miasta. Była tu ulica, kawiarnia, a w tych przestrzeniach przedstawiciele różnych grup społecznych, różnych profesji (robotnicy, poeta…).Towarzyszyła im piosenka „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”(muzyczne otwarcie spektaklu), „Miłość ci wszystko wybaczy” i głos harmonii. Uczestniczyliśmy w rozmowach zakochanych, siedzących przy kawiarnianych stolikach, w sprzeczce małżonków. Teksty  Juliana Tuwima, świetna gra aktorska, znakomity scenariusz, reżyseria i muzyka, przeniosły rzeczywiście  widzów do świata sprzed 100- u lat.

  

  

  

  

  

  

Zdjęcia: Zofia Białas, MiGBP w Wieluniu