12 sierpnia 2019 o godz. 11:00 zapraszamy na pierwsze wydarzenie organizowane w ramach projektu „Wieluń – odrobiona lekcja” . Będą to warsztaty historyczne, które przeprowadzi Justyna Gabas nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej w Bieniądzicach. Projekt realizujemy dzięki darowiźnie otrzymanej z Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej.
Głównym punktem projektu jest napisanie i wydanie książki dla dzieci zatytułowanej „Dawno temu w Wieluniu”. Książka została napisana przez popularnego autora książek dla dzieci – Wiesława Drabika i ma formę bajki, po którą mamy nadzieję sięgną także dorośli. Książka mówi o historii Wielunia w okresie wybuchu II wojny światowej, oraz o jednym wydarzeniu ze współczesności.
Chcemy by dzieci w sposób najbardziej przystępny dowiedziały się o mieszkańcach zaledwie 16-tysięcznego miasteczka, którzy mimo realnej groźby wybuchu wojny 1.09.1939 r. nie spodziewali się tej haniebnej napaści. W książce znajdzie się miejsce na informację o tym jak zmienił się Wieluń po tych tragicznych wydarzeniach, o tym, że jest to teraz piękne miasto, w którym ludność prowadzi spokojne życie.
Ujęte w programie zadanie – wydanie książki, ma swoje przeznaczenie – dotarcie do jak największej liczby małych odbiorców podczas centralnych obchodów 80. rocznicy wybuchu wojny.
Promocja książki odbędzie się w nietypowy sposób. Będzie to 31 sierpnia na placu Legionów gdzie zaplanowano koncert pt. ” Serce dziecka” połączony z przekazaniem najmłodszym uczestnikom obchodów książek „Dawno temu w Wieluniu”. Tę opowiadającą o dramacie wojny językiem dziecka publikację autorstwa Wiesława Drabika wyda nasza Biblioteka w ramach projektu. Publikację będziemy także wręczać 1 września podczas centralnych obchodów „Wieluń, przerwana historia”, obchodów, które uświetni swą obecnością Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Zwieńczeniem projektu będzie spotkanie z Wiesławem Drabikiem autorem książki, które odbędzie się 12.09.2019 r. w Bibliotece.
Realizacja projektu w połączeniu z przeprowadzonymi obchodami 80. rocznicy umocni patriotyczne postawy, a pogłębienie wiedzy wśród najmłodszych o dramatycznych losach poprzednich pokoleń wywoła refleksje związane z umiejętnością twórczego myślenia oraz samodzielnego wyciągania wniosków.
Anita Kuś – MiGBP w Wieluniu