Projekt „Nasze korzenie – nasza duma” – warsztaty

  1. 06. 2019 Wieluńscy Luteranie

Uczestnicy kolejnych warsztatów realizowanych w ramach projektu Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu „Nasze korzenie – nasza duma!” poznawali historię ewangelików na Ziemi Wieluńskiej, zwiedzali kościół i cmentarz ewangelicki w Wieluniu. Księża: Cezary Jordan – obecny proboszcz oraz Szymon Czembor, który przez 3 lata był proboszczem  tutejszej parafii zapoznali  uczestników warsztatów z historią wieluńskich luterean, a także z pewnymi zwyczajami, jakie obowiązują w tym kościele.

       

28.06.2019 – Szlakiem wieluńskich Żydów

28 czerwca grupa młodzieży biorąca udział w projekcie „Nasze korzenie – nasza duma” wybrała się na wycieczkę „Szlakiem wieluńskich Żydów”. Po historycznych zakątkach Wielunia związanych głównie z historią żydowską oprowadziła Uczestników Agnieszka Wolicka – Mysakowska, nauczycielka historii, a także koordynator grupy projektowej Szkoła Dialogu Szlakiem wieluńskich Żydów / History of the Jews from Wielun, działającej przy II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Wieluniu. Młodzież rozpoczęła wędrówkę w wieluńskiej Izbie Pamięci, gdzie miała okazję przypomnieć sobie wydarzenie z 1 września 1939 r. Po krótkich zajęciach warsztatowych uczestnicy wyruszyli w drogę odwiedzając te miejsca w naszym mieście, które szczególnie związane są z kulturą żydowską. Były to:pomnik upamiętniający synagogę, teren getta widziany z wieży na ratuszu, ruiny wieluńskiej fary, plac egzekucji. Oprócz historii Żydów mieszkających przed wojną w Wieluniu, młodzież poznała zwyczaje i obrzędy tej kultury, omówione zostały, m. in. żydowskie zwyczaje dotyczące pochówku. Ostatnim punktem wycieczki był niedawno odsłonięty mural, który obrazuje wielokulturowość Wielunia przed II wojną światową.
    

1 lipca 2019 – „Nasze korzenie”

W ramach tego spotkania w wieluńskim muzeum  młodzież zdobyła wiedzę na temat tradycji ludowej na Ziemi Wieluńskiej. Pan kustosz, Tomasz Spychała, opowiedział jak wyglądało myślenie naszych przodków w XIX wieku i jak dzisiaj do tego podchodzimy. Wytłumaczył uczestnikom, ze wiele naszych obyczajów wynika z tradycji, np. oczepiny, zwyczaje miłosne. Młodzież zwiedziła przy okazji dwie ekspozycje w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, które było partnerem przedsięwzięcia.

           

„W czepcu urodzony”

Po spotkaniu w muzeum uczestnicy spotkali się z w Bibliotece Powiatowej ze znaną wieluńską twórczynią ludową, p. Wandą Majtyką, która opowiedziała o naszym regionalnym rękodzielnictwie. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji na temat wieluńskich czepców, którą przygotowała Elżbieta Walczak, pracownik biblioteki. Następnie przy wspólnych śpiewach młodzież wraz z artystką tworzyła piękne wycinanki.

       

Organizatorami warsztatów byli: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu oraz Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury i Sportu w Wieluniu.

Projekt „Nasze korzenie – nasza duma!” finansowany jest ze środków Powiatu Wieluńskiego i Fundacji PZU.

Źródło: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu