Projekt „Brat naszego Boga”. Wojtyła, kardynał, który został papieżem w PBP w Wieluniu

Powiatowa Biblioteka Publiczna rozpoczęła działania związane z projektem pt. „Brat naszego Boga”. Wojtyła, kardynał, który został papieżem.  Projekt jest realizowany w związku z obchodami Roku Świętego Jana Pawła II  i ma na celu  przypomnieć Jego sylwetkę, działalność, naukę, a także związki z Ziemią Wieluńską oraz wizytę duszpasterską, którą odbył jeszcze jako biskup krakowski wraz z kardynałem Stefanem Wyszyńskim 5 września 1971 roku w Wieluniu.

Już 15 października odbyły się warsztaty historyczno-dziennikarskie w  Muzeum Ziemi Wieluńskiej, prowadzone przez Jana Książka – Dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Magdalenę Kopańską – kustosz Muzeum Ziemi Wieluńskiej i Grzegorza Nowaka – redaktora Radia Ziemi Wieluńskiej.

Po przeprowadzonych warsztatach młodzież biorąca udział w projekcie przystąpiła do zbierania materiałów w wieluńskim muzeum, a także przygotowania wystawy powarsztatowej, audycji radiowej, mini-wykładu, które będą poświęcone wizycie kardynała Wojtyły w 1971 r. w Wieluniu i Jego działalności.

Jednym z elementów projektu jest wystawa publikacji związanych z postacią Jana Pawła II dostępna od  16.10.2020 r. w galerii Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu. Ponadto odbędą się warsztaty z emisji głosu prowadzone przez dziennikarkę Radia Ziemi Wieluńskiej Magdalenę Jaroch.

Grupa warsztatowa weźmie również udział w 3-dniowych warsztatach teatralnych, których finałem będzie wystawienie spektaklu w reżyserii Jarosława Figury pt. „Brat naszego Boga” 6.11. 2020 r. w sali gimnastycznej Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu.

Projekt sfinansowano ze środków Łódzkiego Domu Kultury w ramach konkursu grantowego, dotyczącego współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego, a także przez Powiat Wieluński. Partnerami projektu są: Fundacja Słowem Pisane (koordynator Grzegorz Nowak), Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, Radio Ziemi Wieluńskiej, Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu.

       

       

      

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu