Premiera filmu „Duchowe świadectwo”

W niedzielę 28 kwietnia, w Święto Miłosierdzia Bożego, w Zgromadzeniu Sióstr Opieki Społecznej p.w. Świętego Antoniego z Padwy (popularnie „Siostry Antoninki”) w Wieluniu odbyła się premiera filmu dokumentalnego pt. „Duchowe świadectwo” poświęconego Matce Innocencie Katarzynie Rzadkiej (1894 – 1962), Założycielce Zgromadzenia i Zgromadzeniu, którym kierowała aż do śmierci.  Nazwę swą zgromadzenie zawdzięcza I Biskupowi Częstochowskiemu Teodorowi Kubinie, który erygował je w 1946 roku jako Zgromadzenie Kanoniczne oparte na Regule św. Franciszka z Asyżu.  W 1960 roku Zgromadzenie zostało agregowane do I Zakonu Braci Mniejszych. Od roku 1991 Zgromadzenie Sióstr Opieki Społecznej jest Instytutem na prawie papieskim.

Film został zrealizowany przez Zgromadzenie Sióstr Opieki Społecznej z racji 85 lat istnienia (powołane 8 grudnia 1933 w Piekarach Śląskich w święto Niepokalanego Poczęcia NMP) i 83 lat pobytu w Wieluniu, do którego przybyły z Mirkowa w 1935 roku i gdzie tak naprawdę rozpoczęła się ich konkretna działalność.

Film, jak mówiła s.  Maria Blajer – Matka Generalna Zgromadzenia – powstał dzięki pomocy i wsparciu Wieluńskiej Firmy „Ania”, Fundacji na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego, rodziny siostry Antoniny Mamzer, darczyńców z Belgii, Francji, rodzin wieluńskich. Reżyserami filmu są Jakub Jarzyński i Alicja Jarzyńska.

Na premierze filmu pojawili się znamienici goście: ks. abp Grzegorz Ryś z Łodzi, ks. kanclerz Zbigniew Tracz, ks. bp Stanisław Napierała, ks. prałat Henryk Orszulak, ks. prałat Marian Stochniałek, O. Syrach Janicki, ks. kapelan Jan Bednarek, ks. kapelan Paweł Otręba, ks. prałat Jacek Zieliński, ks. dziekan Marian Mermer, ks. kanonik Jarosław Boral, ks. Andrzej Kornacki, ks. Andrzej Walaszczyk, ks. Rafał Zawisza, ks. Henryk Sikora, reżyserzy Jakub Jarzyński i Alicja Jarzyńska, Andrzej Chowis– prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego, Jacek Bogucki – prezes Firmy „Ania”, Tomasz Akulicz – przewodniczący Rady Miejskiej, Paweł Rychlik – Poseł na Sejm RP, Krzysztof Dziuba – wicestarosta wieluński, Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Zdzisław Włodarczyk – prezes Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego, siostry Antoninki z Wielunia, Mirkowa i Częstochowy, siostry Bernardynki, rodzina, Elżbieta Muszyńska z mężem, Anna i Krzysztof Bury w zastępstwie świadków Genowefy Czarnuch i Heleny Torchały.

Film, który zaprezentowano, jest filmem zrealizowanym dla sióstr. Film, który powstanie na użytek telewizji ogólnopolskiej (trwają rozmowy) , będzie bardziej zwarty, tym samym nieco krótszy, ale oddający wszystko to, co biorący udział w filmie chcieli powiedzieć na temat duchowości Matki Innocenty. Z filmu dowiadujemy się, że  Matka Założycielka odznaczała się żywą wiarą, duchem modlitwy, umartwieniami, zdaniem się całkowicie na wolę Bożą, zaufaniem Opatrzności, umiłowaniem ubóstwa, oddaniem Kościołowi i niezwykłym szacunkiem do kapłanów (jej brat Antoni Rzadki został rozstrzelany przez Niemców w 1939 roku). Matka Innocenta promieniowała na otoczenie swoja dobrocią i szlachetnością. Wszystkim okazywała swoje macierzyńskie serce. Miejscowa ludność nazywała ją matką ubogich i chorych. Swoim życiem i działaniem, mówiły siostry, położyła fundament pod rozwój zgromadzenia. Od początku formacji uczyła siostry miłości Boga i bliźniego, ducha modlitwy, i poświęcenia oraz wytrwałej pracy dla bliźnich, w myśl hasła „ Z miłości do Boga, w służbie bliźniemu, nieść pomoc w potrzebie”.

Film kończy  się sceną na cmentarzu, przy grobie Matki Innocenty, gdzie oprócz sióstr pojawił się mężczyzna, który tak sam z siebie dał świadectwo o Matce Założycielce i odczytaną modlitwą ułożoną przez śp. Księdza Ryszarda Frysiaka:

Wszechmogący i miłosierny BOŻE,

który napełniłeś serce

Twojej Służebnicy Siostry Innocenty

miłością kapłanów, ubogich i chorych

i obdarzyłeś Ja heroiczną mocą

i ufnością w trudach życia,

przez Jej czynną,

służebną miłość BOGA i człowieka

udziel nam łaski…,

o którą Ciebie BOŻE

przez Jej przyczynę pokornie prosimy.

Maryjo Niepokalanie Poczęta

i święty Antoni Padewski,

szczególnie przez Nią czczeni,

wyproście nam łaskę,

abyśmy mogli ujrzeć Ją

w chwale niebieskiej.

Matko Innocento, wstawiaj się za nami

przed obliczem BOGA w niebie.

Przez Chrystusa Pana naszego.

Amen

O filmie:

Wczoraj wieczorem miała miejsce premiera filmu „Duchowe świadectwo”. Jest to dokument o założycielce zgromadzenia Sióstr Antoninek, Matce Innocencie Katarzynie Rzadkiej i Zgromadzeniu. Gratulacje dla twórców tego dzieła, cieszę się, że ja również mogłem podzielić się swoim wspomnieniami– skomentował film wicestarosta wieluński Krzysztof Dziuba na portalu społecznościowym FB

Gratuluję twórcom filmu. Obejrzałem z wielkim zainteresowaniem. Film ukazuje przede wszystkim życie i powołanie Matki Założycielki wieluńskich Antoninek – Innocenty Katarzyny Rzadkiej, która poświęciła się Bogu i mieszkańcom Wielunia. Drugoplanową , jednak niezmiernie ważną rolę w filmie gra Wieluń, miasto, które Innocenta wybrała na dom dla swojego zgromadzenia. Film, obok niezaprzeczalnego wymiaru duchowego, zawiera w sobie wielki potencjał promocyjny dla naszego miasta – Wielunia – tak o filmie wypowiedział się na portalu społecznościowym FB przewodniczący Rady Miejskiej, Tomasz Akulicz