Plener rzeźbiarski w Ożarowie

21 sierpnia 2023 roku rozpoczął się w parku przy Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział MZW otwarty plener rzeźbiarski, projekt Nadleśnictwa Wieluń – Lasy Państwowe we współpracy z Muzeum Ziemi Wieluńskiej.  Kustoszem projektu jest Tomasz Spychała, kierownik Działu Etnografii w MZW.

W plenerze, którego efektem ma być wyrzeźbiona w drewnie lipowym rodzina młynarska biorą udział uznani rzeźbiarze z ziemi wieluńskiej: Grzegorz Kołaczek, Andrzej Kołaczek, Zdzisław Spodzieja i Łukasz Zabłocki, a dołączy,  Zbigniew Jacaszek, pracownik Nadleśnictwa.

Oficjalne otwarcie pleneru z udziałem lokalnych mediów odbyło się 22 sierpnia. Dokonali go w imieniu Nadleśnictwa Wieluń, Przemysław Wysocki i dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek oraz Tomasz Spychała.

Celem pleneru jest pokazanie różnorodności drzewostanu w Nadleśnictwie Wieluń, sposób jego pozyskiwania, wykorzystanie drewna, szczególnie lipowego, (przygotowało je dla rzeźbiarzy Nadleśnictwo Siemkowice) do tworzenia rzeźb, pokazanie warsztatu  pracy rzeźbiarzy ludowych.

 Rzeźby wykonane w przestrzeni parku dworskiego,  po polichromowaniu, znajdą swoje miejsce na wietrznym wzgórzu przy wiatraku w Kocilewie i staną się wielką atrakcją tego miejsca już 9 września, gdzie o godzinie 11.30 odbędzie się uroczyste podsumowanie projektu.  W podsumowaniu projektu wezmą udział uczestnicy odbywającego się w tym dniu Muzealnego Rajdu Rowerowego, pracownicy Nadleśnictwa Wieluń.

– mówił Przemysław Wysocki

Otwarcie pleneru i sam plener podsumowali rzeźbiarze.  Wszyscy mówili, że  plenery mają sens. Służą one  zacieśnianiu więzi między artystami,  wymianie doświadczeń i indywidualnemu  wzbogacaniu artystycznego warsztatu każdego twórcy.  Rzeźbiarze podziękowali  Lasom Państwowym za zorganizowanie pleneru.