„My się kata nie boimy” – zajęcia wakacyjne w baszcie „Męczarnia”

15 lipca odbyło się w Muzeum Ziemi Wieluńskiej kolejne spotkanie z cyklu „Muzealne czwartki”. Tym razem miejscem spotkania była baszta Męczarnia, odrestaurowany XV- wieczny fragment fortyfikacji miasta i siedziba miejskiego kata. Odrestaurowana czterokondygnacyjna baszta, część Muzeum Ziemi Wieluńskiej, uroczyście oddana zwiedzającym  do użytku 14 czerwca 2014 roku mieści w sobie dwie wystawy historyczne: W izbie wieluńskiego kata oraz Dzieje oręża polskiego w średniowieczu i okresie staropolskim.

Do baszty, na spotkanie zatytułowane My się kata nie boimy przybyło 15 lipca sporo dzieci  wraz z opiekunami. Zajęcia poprowadziła kustosz Magdalena Kopańska. Już sam fakt, że wchodzących do baszty wita postać kata i leżące obok narzędzia tortur mogły u niektórych dzieci wzbudzić uczucie strachu, tak jednak nie było. Dzieci wraz z opiekunami i panią kustosz przemierzały kolejne piętra wieży i oglądały coraz to bardziej wyrafinowane narzędzia, jakimi posługiwał się kat, by na końcu podziwiać repliki zbroi rycerskich i wysłuchać  opowiadania o bitwie pod Grunwaldem i o rycerzach z Wielunia, którzy brali w niej udział oraz o  Janie Długoszu, który o tym napisał.

Podsumowaniem zajęć były słowa szczypce i Grunwald . Słowa powstały z odszukanych  w czasie zajęć liter w kolorze zielonym i żółtym rozmieszczonych na różnych eksponatach.