Muzyka Fryderyka Chopina i Siergieja Rachmaninowa w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie

Niedzielne popołudnie z muzyką Chopina i Rachmaninowa w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie stało się wspaniałą ucztą duchową za sprawą Anny Bajor – sopran, Łukasza Filipczaka – fortepian i Lecha Dzierżanowskiego – słowo o muzyce, wykonawców koncertu kameralnego. Organizatorem koncertu było Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej. W programie pierwszej części koncertu, fortepianowej, którą wykonał Łukasz Filipczak, znalazły się utwory Fryderyka Chopina: Nokturn Es-dur op.9 nr 2, 4 Mazurki op.24: g –moll, C-dur, As-dur, b- moll, Ballada g –moll op.23 i Etiuda E- dur op.1 nr 3.

W klimat utworów i fragmenty życia kompozytora na emigracji w Paryżu wprowadził słuchaczy Lech Dzierżanowski (30 lat temu wystąpił w Ożarowie, jako młody pianista), były dyrektor artystyczny Filharmonii Łódzkiej, aktualnie Wrocławskiej.

Druga część koncertu to popis głosowy Anny Bajor, wykonawczyni 6 pieśni Siergieja Rachmaninowa z op. 38: Noc w sadzie, Do niej, Margaretki, Pastuszek, Sen, Ay oraz Vocalisy op. 34 nr 14. Co można zrobić z głosem, Anna Bajor pokazała w czasie wykonywania Vocalisy. Wykonawczyni akompaniował Łukasz Filipczak.

Kwiaty od organizatorów koncertu

Kwiaty od organizatorów koncertu

Publiczność

Publiczność

Zauroczonym słuchaczom wykonawcy koncertu na deser zaproponowali przepiękny utwór Andrzeja Panufnika – 5 Vocalise na sopran i fortepian oraz pieśń Jana Paderewskiego Gdy ostatnia róża zwiędnie z opusu 7 (4 pieśni do słów Adama Asnyka) napisaną na głos z fortepianem.

Koncert już zapisał się w historii ożarowskich koncertów, zwłaszcza, że wykonali go nietuzinkowi artyści: Anna Bajor (dwukrotnie występowała w Wieluniu), wybitna sopranistka oraz Łukasz Filipczak – pianista rezydujący w Studio Sienko Gallery w Londynie.