Mieszkańcy Wielunia i okolic uczcili 100. rocznicę odzyskana przez Polskę niepodległości

W tym pięknym jesiennym dniu mieszkańcy Wielunia i Powiatu Wieluńskiego razem uczcili Święto Niepodległości i 100. rocznicę jej odzyskania.  Punktualnie w południe, w czasie, kiedy w Warszawie odbywały się oficjalne uroczystości rocznicowe, tak jak wszyscy w Polsce, stanęli na placu Legionów by wspólnie zaśpiewać Hymn Polski, odpowiadając w ten sposób na apel do rodaków „Niepodległa do hymnu” Prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent apelował: Serca wszystkich Polaków zabiją mocniej, kiedy w południe 11 listopada zabrzmią pierwsze takty Mazurka. Zaśpiewajmy razem nasz hymn – hymn Polski Niepodległej!. Hymn śpiewały całe rodziny, a towarzyszyły im biało – czerwone flagi.

        

Kolejną częścią świętowania było uroczyste odsłonięcie tablicy pamięci w holu Starostwa Powiatowego, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy placówek kulturalnych i oświatowych i inni zaproszeni goście wraz z prof. Michałem Seweryńskim, Wicemarszałkiem Senatu RP. Odsłaniając tablicę, mieszkańcy Wielunia uczcili synów ziemi wieluńskiej, także tych bezimiennych, którzy oddali życie dla tej, która miała odzyskać wolność po 123 latach niewoli, o czym przypominają zamieszczone na tablicy słowa: W stulecie odzyskania niepodległości, w hołdzie rodakom, w tym synom ziemi wieluńskiej, dla których wolność umiłowanej Ojczyzny była najważniejszym wyzwaniem i dla niej poświęcili swe zdolności, siły i życie.

        

        

Po odsłonięciu tablicy, uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi, które zebrały się pod budynkiem starostwa, przy dźwiękach marsza granego przez orkiestrę strażacką z Kurowa przemaszerowali do kolegiaty wieluńskiej, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Celebrowali ją: ks. Jacek Zieliński, ks. Marian Mermer, ks. Jarosław Boral, ks. Janusz Parkitny. Słowo Boże wygłosił ks. senior Marian Stochniałek. Cytując słowa polskich poetów i św. Jana Pawła II mówił o miłości Ojczyzny i o tych, których ta miłość prowadziła do walki o jej wolność. Mszę św. zakończyły słowa Modlitwy za Ojczyznę ks. Piotra Skargi.

Boże, Rządco i Panie narodów

z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać,

a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej,

błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna,

chwałę przynosiła imieniowi Twemu

a sny swe wiodła ku szczęśliwości (…)

Nieodłącznym momentem świętowania tak ważnych jubileuszy w Wieluniu jest zawsze składanie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Tak było i teraz w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Kwiaty składali przedstawiciele wszystkich organizacji społecznych, samorządowych, uczniowie i harcerze, a po odśpiewaniu „Barki” wszyscy w Marszu Niepodległości udali się pod tablice Marszałka Józefa Piłsudskiego i wielunian, którzy polegli w wojnie bolszewickiej, walcząc w obronie wywalczonej niepodległości. Tutaj odbyła się oficjalna część uroczystości. Poprowadził ją Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej

       

       

Po odśpiewaniu Jeszcze Polska nie zginęła obecni wysłuchali słów wicestarosty Marka Kielera, burmistrza Pawła Okrasy i prof. Michała Seweryńskiego, Wicemarszałka Senatu RP. W pamięci pozostaną zacytowane przez wicestarostę Marka Kielera słowa piosenki Janusza Szczepkowskiego Niepodległa, niepokorna…:

Niepodległa, niepokorna, / Zawsze była, będzie, jest /Uskrzydlona bielą orła, /bije rytmem naszych serc. /Niepodległa, niepokorna już nie zniknie nigdy z map, / Bo jest nasza, bo jest wolna, /bo na imię Polska ma(…).

Dalsza część uroczystości to składanie biało – czerwonych wiązanek kwiatów pod tablicami pamięci, oraz 100 symbolicznych biało – czerwonych róż przez wybranych mieszkańców Wielunia, odprowadzenie sztandarów i uroczysty polonez w wykonaniu dzieci. Korowód prowadzony przez tańczące dzieci przeszedł na pl. Legionów by wspólnie z harcerzami i młodzieżą z Katolickiego Liceum im. Teodora Kubiny i I Liceum Ogólnokształcącego im Tadeusza Kościuszki przy Ognisku Patriotyzmu śpiewać legionowe pieśni.

Całe popołudnie otwarte było Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Dokładnie w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości  można było bezpłatnie zwiedzić z przewodnikiem wystawę „Polskie drogi do niepodległości”, zapoznać się z historią polskich zrywów narodowych i posłuchać o tym, jak Polska przetrwała w rodzinach i dworach, które były ostoją ducha narodowego.

        

 

Na nudę nie narzekali także najmłodsi zwiedzający. Mogli obejrzeć filmik o polskich symbolach narodowych, własnoręcznie wykonać flagę i pomalować buzię na biało-czerwono.

Wystawę „Polskie drogi do niepodległości” można było oglądać także w poniedziałek, 12 listopada.

Zdjęcia – Ewa Misiak – Kocham Wieluń; Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Zofia Białas