Magdalena Kapuścińska zaprasza

Chciałabym zaprosić  czytelników strony  kultura.wielun.pl   w imieniu współorganizatorów, którymi obok Klubu Satyryka ”ja gęgole!” są: Starostwo Powiatowe w Wieluniu i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu  na tegoroczne POWIATOWE SPOTKANIA z SATYRĄ oraz II OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ SATYRYCZNY „ o Gąskę Ziemi Wieluńskiej”.

Całe widowisko rozpocznie się  o godz. 18-tej 29 września 2017 r.  w sali konferencyjnej hotelu POD RATUSZEM w Wieluniu (ul. Królewska 7-9), dzięki gościnności właścicieli hotelu.

W tym roku udało mi się namówić do występu i współpracy z klubem „ja gęgole!” żywą legendę srebrnego ekranu, kluczową postać w znanym widowisku „Spotkania z Balladą w Kopydłowie”, znakomitego satyryka oraz aktora teatralnego, współtwórcę „Kabaretu Kopydłów” Pana Leszka Benke.  Oczywiście to tylko jedna z atrakcji, które przygotowaliśmy na spotkanie. Z satyrycznym recitalem pod hasłem „Babskie dylematy” wystąpią znane i cenione pieśniarki  i trenerki wŹokalne Aneta Włodarczyk i Zofia Szpikowska w towarzystwie młodzieży z Powiatowego  Domu Kultury i Sportu w Wieluniu. Oczywiście nie zabraknie również mojego monologu z serii „Uwaga! Blondynka”.

Jeśli chodzi o sam turniej to mamy zakwalifikowanych 10 osób, z czego dotychczas udział potwierdziło siedmiu wspaniałych z całej Polski. Jako inicjatorka i organizator jestem bardzo zadowolona z faktu, że turniej cieszy się dużym zainteresowaniem. Podnosząc  poprzeczkę adeptom na prześmiewców byłam pełna obaw czy druga edycja  turnieju dojdzie do finału. Na szczęście naród niedurny  podołał stawianym wymaganiom i wykazał się wysokim poziomem warsztatu literackiego.

W tym roku ku mojemu radosnemu zaskoczeniu są także osoby z Wielunia, które staną w szranki o zwycięstwo.  Chciałabym przypomnieć zarówno gościom spotkania jak i uczestnikom turnieju, że każdy aspirujący do tytułu królewskiego błazna ma na prezentację swoich utworów tylko i aż 5 minut. To jedna z niezmiennych zasad tego turnieju.  Zatem ich program prezentacji powinien być ułożony tak, by zastrzelić publiczność i jury humorem na wejściu. To jeden z sekretów  udanego polowania na gąskę.

Uczestników będzie oceniać komisja turniejowa w składzie: Pani Magdalena Wicher – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu, Pan Grzegorz Nowak – zawsze uśmiechnięty redaktor Radia ZW, Pan Leszek Benke, o którym wcześniej wspominałam oraz moja osoba.

Oczywiście będziemy brali pod uwagę nawiązanie do głównych motywów utworów satyrycznych tj. Ziemia Wieluńska, Stańczyk i gąska, spojrzenie z przymrużeniem oka na obecną sytuację w Polsce. Ważnym elementem będzie także sposób prezentacji,  umiejętność publicznej interpretacji oraz znajomość tekstu.  Kluczowym aspektem w ocenie śmiałków będzie reakcja publiczności.

Oprócz nagrody głównej, którą jest statuetka gąski ufundowana przez Starostę Powiatu Wieluńskiego – Pana Andrzeja Stępnia według zamysłu bardzo utalentowanej artystki Ziemi Wieluńskiej – Pani Marzeny Uryszek jest także zastrzyk gotówki dzięki prywatnym sponsorom. Jednym z głównych sponsorów jest firma Cyganex. Przewidywana jest także nagroda specjalna ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Wieluniu, którą jest obraz namalowany podczas jednych z najsławniejszych w Polsce plenerów malarskich im. Jerzego Dudy Gracza  w Kamionie.

Za co będzie to wyróżnienie zdradzę już podczas rozstrzygnięcia turnieju w czasie  „Spotkania z Satyrą”.

Dla gości i artystów czekać będzie poczęstunek, na który zapraszają firma Europart Polska oraz Zakłady Mięsne Mielczarek z Woli Wiązowej.

Podobno 1 minuta śmiechu przedłuża życie o 10 minut, a 15 minut śmiechu przedłuża życie  nawet o 1 dzień, a więc zapraszam Państwa na bezinwazyjne przedłużanie życia 29 września br. do hotelu POD RATUSZEM, na I piętro (jest winda) o godzinie 18-tej. WSTĘP BEPŁATNY.  Jedna mała uwaga – ta impreza jest wyłącznie dla ludzi z poczuciem humoru! Organizatorzy nie ponoszą konsekwencji za złe odczytanie intencji oraz niezrozumienie programu spotkania. Do zobaczenia, do zagęgania 😉

 

Magdalena Kapuścińska ja gęgole! Klub Satyryka