Maciej Bieszczad – człowiek z pasją

Maciej Biesczad był kolejnym gościem spotkania z cyklu „Ludzie i ich pasje”, na które od 2001 roku zapraszają pomysłodawcy i organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Wielunia” oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu. Spotkanie odbyło się 15 marca.

Maciej Bieszczad (1978) – wielunianin, poeta, pisarz, absolwent polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim debiutował kilkoma wierszami w roku 2005 na łamach łódzkiego „Tygla Kultury”. Wiersze publikował i publikuje w wielu ogólnopolskich pismach literackich, m.in. w „Akcencie”, „Frazie”, „Pograniczach”, „Kresach”, „Toposie”, „Odrze”. Jest autorem czterech tomików poezji: Elipsa, nagrodzony III nagrodą Złotego Środka Poezji za poetycki debiut 2010 na Konkursie Jednego Wiersza w Kutnie, Okolice Gerazy (2012), Arnion (2014), Pogrzeby wróbli (2017). Aktualnie stypendysta Ministerstwa kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W czasie spotkania z sympatykami swojej twórczości próbował przybliżyć swoje młodzieńcze fascynacje, a fascynowali go szczególnie dwaj poeci: Arthur Rimbaud (1854 – 1891) i Charles Baudelaire (1821 – 1867) i odpowiedzieć na pytania – co to jest poezja, co to znaczy być poetą oraz dlaczego w jego twórczości pojawiła się proza?  Odpowiadając na pytania dotyczące poezji i poetów powiedział m.in.: poeta nie jest zbawicielem świata, ale kiedy pisze o rzeczach ważnych jest przewodnikiem i mentorem; literatura bierze się z godnie przeżytego życia; poetą nie można się nazywać po zaledwie dwóch wydanych tomikach; poetę tak naprawdę rozpoznaje się po latach; prawdziwym poetą jest się dopiero po śmierci, kiedy żyją tylko jego słowa; jestem przekonany, że poeta to ktoś, kto towarzyszy człowiekowi w wędrowaniu przez życie; literatura powinna zbliżać nas do człowieka, do Stwórcy…

Maciej Bieszczad to kolejny ambasador Wielunia, człowiek, który swoimi pasjami i fascynacjami dzieli  się ze społecznością Wielunia poprzez aktywną współpracę z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną, Powiatową Biblioteką Publiczną, Powiatowym Młodzieżowym Domem Kultury i Sportu.