„Ludowy design” – warsztaty plastyczne w MWD w Ożarowie Oddział MZW

„Ludowy design” to tytuł wakacyjnych warsztatów plastycznych zorganizowanych 25 lipca przez Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział MZW.  W warsztatach wzięło udział 30 dzieci ze Spółdzielczego Domu Kultury w Wieluniu i z Klubu Osiedlowego Kopernik. Dzieci przyjechały na zajęcia wraz z opiekunami by uczyć się wykonywać dziurawe wycinanki i sztuczne kwiaty oraz zapoznać się ze sposobem zdobienia dawnych wiejskich chat.

Zajęcia odbyły się w dworskiej oficynie, gdzie czekała  specjalnie zaaranżowana izba. Wiszące w niej na ścianach wycinanki, papierowe firanki w oknach, bukiety z własnoręcznie wykonanych kwiatów na stołach, ukwiecony sztucznymi kwiatami obraz Matki Bożej, wiszące u sufitu pająki,  dały dzieciom wyobrażenie o zdobieniu wiejskich chat jeszcze na początku XX wieku.

Dzieci zrozumiały, że biedne chaty, jeśli tylko były czyste i przyozdobione kolorowymi wycinankami i kwiatami, przynosiły ludziom radość, mogły też być niepowtarzalne, bo wszystko zależało od pomysłowości ludowych artystek.

Uczestnicy warsztatów,  pod okiem pracownic MWD w Ożarowie, samodzielnie wykonali ażurowe wycinanki i barwne kwiaty. Wszystkie te arcydzieła zabrali ze sobą na pamiątkę uczestnictwa w zajęciach.