Finisaż wystawy „Tragedia Wielunia – 1 września 1939 r.”

23 lipca o godz. 14.00 w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbył się finisaż wystawy „Tragedia Wielunia – 1 września 1939 r.”, goszczącej w Muzeum Ziemi Wieluńskiej od 2009 r.  Podczas finisażu odbyło się ostatnie zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem, którym był Jan Książek, dyrektor placówki.

Na finisaż przybyli: Paweł Okrasa – burmistrz Wielunia, Joanna Skotnicka –Fiuk- wiceburmistrz Wielunia, Krzysztof Ciebiada – poseł na Sejm RP,  prof. Tadeusz Olejnik i media wieluńskie.

Podczas spotkania,  przypominając tematykę zamykanej wystawy, Jan Książek powiedział: Wystawa opowiadała o traumatycznych wydarzeniach, które rozegrały się w Wieluniu wraz z wybuchem II wojny światowej.  Wieluń był pierwszym miastem zaatakowanym przez Luftwaffe w dniu 1 września 1939 r. i już pierwszego dnia wojny stracił 70% swoich mieszkańców.

W pierwszej części wystawy, której klimatu dodawała muzyka Fryderyka Chopina grana przez Władysława Szpilmana, przypomniał,  zaaranżowano fragment przedwojennego pokoju, pełnego wieluńskich pamiątek, takich jak: obrazek z panoramą miasta, krzesło, stolik, zdjęcie ślubne obok porcelanowych filiżanek i cukiernicy stanowiących część prezentu ślubnego z 1939 roku, gdzieś tam  niedbale położona gazeta, pamiątki po małżeństwie Janiny i Józefa Marciniaków z Niedzielska oraz po pastorze Wendtcie .

                                    

W dalszej części ekspozycji zaprezentowano wielkoformatowe zdjęcia ukazujące zbombardowane miasto, fotografie niektórych ofiar nalotów niemieckiego lotnictwa, niepełną listę poległych obywateli miasta, szyld sklepowy, drzwi ze zbombardowanego wieluńskiego szpitala, tablice epitafijne i fragmenty renesansowych nagrobków ze zniszczonej fary, płyty chodnikowe i bruk z przedwojennego miasta, pamiątki związane ze społecznością żydowską (zwoje Tory, menora, kubki kiduszowi, jedyna ocalała z wieluńskiego cmentarza macewa).

                                          

                   

Bezpośrednio do chwil nalotu, nawiązywał prezentowany na wystawie krótki film zrealizowany przez niemieckich dokumentalistów. Podczas jego projekcji dramatyzmu dodawał „otaczający” widzów odgłos syreny alarmowej oraz warkot nadlatujących bombowców i wybuchy bomb. Na wyobraźnię wielu zwiedzających oddziaływała makieta jednego z rodzajów bomb lotniczych (500 kg), jakie zrzucono na Wieluń 1 IX 1939 r.

Spotkanie z mediami stało się okazją do przybliżenia założeń i planów nowej wystawy „Świadkowie mówią…. 1 września 1939” przygotowywanej z racji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wystawa, mówił Jan Książek,  będzie rozmieszczona w trzech salach wystawowych na obszarze 180 mkw. Każda z sal to inny temat tego samego dramatu, który rozegrał się w Wieluniu 1 września 1939 r.

              

               

                

Tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w Wieluniu.  Wezmą w nich udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Już o godzinie  4.40  wezmą udział w upamiętnieniu pierwszych ofiar II wojny światowej, mieszkańców Wielunia, którzy zginęli w wyniku celowego bombardowania przez niemieckie lotnictwo obiektów cywilnych, w tym miejscowego szpitala.

 

Druga część obchodów będzie miała miejsce w Warszawie. Na te uroczystości zostali zaproszeni wszyscy przywódcy państw NATO, UE oraz państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego. Potwierdzenia sukcesywnie napływają do KPRP.

Obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej rozpoczną się o 4:40 w Wieluniu. Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Niemiec wezmą udział w upamiętnieniu pierwszych ofiar wojny.

Druga część obchodów będzie w Warszawie. Na te uroczystości zaproszono przywódców państw NATO, UE oraz Partnerstwa Wschodniego.

– potwierdził dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marcin Kędryna