Konkurs literacki „Władysław Stanisław Reymont – I Noblista Polski Niepodległej”

Konkurs odbył się 14 grudnia w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu. Celem jego było przybliżyć uczestnikom życie i twórczość Władysława Reymonta, niejako na podsumowanie Roku Reymonta w województwie łódzkim. Organizatorami konkursu była Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna oraz Towarzystwo Przyjaciół Wielunia. Zadania konkursowe opracowała Anna Pawlak – Łacina, nauczycielka języka polskiego i bibliotekarka w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu, przewodnicząca jury. W konkursie przewidziano nagrody. Ufundowali je: Firma ZasadaBikes (nagroda główna w postaci roweru), Towarzystwo Przyjaciół Wielunia, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu, Księgarnie „Globus” Jarosława Rozmarynowskiego, Społem PSS Tęcza.

W trakcie prac komisji konkursowej uczestnicy obejrzeli skróconą wersję powieści „Chłopi” na wesoło, przygotowaną przez podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie.

I miejsce i nagrodę główną wywalczyła Paulina Pęcherz, uczennica I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu. Miejsce II zdobyła Kinga Panek, uczennica Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza, miejsce III Sandra Wlazła z Zespołu Szkół  nr 1, miejsce IV Monika Pochroń z Zespołu Szkół nr 1.

Uczestnicy konkursu wykazali się dobrą znajomością nagrodzonej Literacką Nagrodą Nobla powieści „Chłopi”, mniej wiedzieli o życiu i innych dziełach Noblisty. Miejmy nadzieję, że konkurs zachęci ich do głębszego poznania życia i dzieła I Noblisty Polski Niepodległej.