Koncert „Niedziela z muzyką wokalną”

Koncert zorganizowany przez Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia w Katowicach odbył się 17 grudnia br. w sali kominkowej Dworku w Ożarowie. W programie koncertu znalazły się utwory wybrane przez wykonawców, a byli nimi: Katarzyna Poździał – sopran, Ihorm Maryshkin – baryton i Katarzyna Rzeszutek – pianistka kameralistka oraz Ewa Kafel – słowo o muzyce.

Katarzyna Poździał – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach w klasie śpiewu Joanny Wojnowskiej, laureatka wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, uczestniczka Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademia Operowa przy Teatrze Wielkim w Warszawie, aktualnie studentka III roku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Sylwii Olszyńskiej.

Ihor Maryshkin – urodzony w Żytomierzu na Ukrainie, studiował na Wydziale Wokalnym przy Uniwersytecie Sztuk w Charkowie w klasie Walentyny Arkanowej Fedorowny. W latach 2015 – 2016 był stażystą na Wydziale Wokalno – Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. dr hab. Marka Rzepki, zdobywca wielu nagród w konkursach muzycznych ogólnopolskich i międzynarodowych (m.in. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny „Noce Madrytu” Hiszpania 2014; Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Oksany Petrusenko w Chersoniu na Ukrainie w roku 2013)

Katarzyna Rzeszutek – absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego i klasie kameralistyki prof. Marii Szwajger – Kułakowskiej, akompaniatorka konkursowa wielokrotnie wyróżniana, laureatka kilku międzynarodowych i krajowych konkursów pianistycznych.

Koncert „Niedziela z muzyką wokalną”, czytaj koncert świąteczny, podzielony został na trzy części. Bohaterem części pierwszej był G.F. Haendel. Artyści wykonali arię oratoryjną Let’s the bright Seraphim z oratorium Samsung, (Katarzyna Poździał) i arię kantatową z kantaty Apollo i Dafne (Ihor Maryshkin).

Część drugą koncertu zdominowała muzyka W.A. Mozarta.  Melomani wysłuchali arii i duetów z oper Uprowadzenie z Seraju (aria Blondy), Wesele Figara (aria hrabiego), Czarodziejski flet (aria Królowej Nocy), Don Giovanni (aria przebranego za Leporello Don Giovanniego), duet z opery Don Giovanni.

Trzecia część, najbardziej baśniowa, to muzyka rosyjska. Ihor Maryskhin zaśpiewał arię Oniegina z opery Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego, Katarzyna Poździał arię Śnieżynki z opery Śnieżynka M. Rimskiego – Korsakowa. Wykonane zostały także trzy pieśni Rachmaninowa, w tym 2 romanse z op. 21.

Muzyka rosyjska ze swoją baśniowością, tradycyjna rozświetlona choinka, wprowadziły słuchaczy w świąteczny nastrój, który podkreśliły zaśpiewane na finał kolędy: Ucichłeś Jezuleńku (śpiewa Katarzyna Poździał) i Nie było miejsca dla ciebie (śpiewa Ihor Maryshkin). Nie zabrakło także kolędy Cicha noc, ale tą artyści zaśpiewali wspólnie z publicznością. Nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia dopełniły życzenia świąteczne i noworoczne przekazane przez Ewę Kafel i Jana Książka.