Koncert słowno-muzyczny Ocalić od zapomnienia

Tadeusz Karolczak i Leszek Wolniak przed koncertem, w tle obrazy z pleneru Z biegiem Warty

Tadeusz Karolczak i Leszek Wolniak przed koncertem, w tle obrazy z pleneru Z biegiem Warty

 

Na koncert zaprosili organizatorzy: Muzeum Ziemi Wieluńskiej i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie. W programie koncertu znalazły się wiersze wybitnych i uznanych  poetów: ks. Jana Twardowskiego (Zaufałem drodze, Nie płacz w liście,  Samotności różne, Śpieszmy się),Juliusza Słowackiego (Smutno mi Boże), C.K. Norwida (Moja piosnka), Wisławy Szymborskiej (Rozmowa z kamieniem, Nic dwa razy, Miłość od pierwszego wejrzenia), W. Gomeza (Romans), Zbigniewa Herberta (W pracowni, Zasypiamy na słowach), Antoniego Słonimskiego (Żal), Leopolda Staffa (Nadzieja), Adama Mickiewicza (Niepewność), Kazimierza Przerwy-Tetmajera (A kiedy będziesz moją żoną), Marka Yakonellego (Prosiłem-otrzymałem) i Hymn o miłości Pawła Apostoła. Poezji, która miała wprowadzić słuchacza w nadchodzący majowy klimat polskich świąt i najpiękniejszego uczucia jakim jest miłość, towarzyszyły  utwory muzyczne grane na trąbce i gitarze. Wśród utworów muzycznych m.in. L. Armstrong – What a wonderful world (trąbka, gitara), B. Green, L. Brown, B. Homer – Sentimental Journey (trąbka, gitara), R. Rodgers – It never entered my mind (trąbka, gitara), F. Tarrega – Wspomnienie z Alhambry (gitara), N. Paganini – Sonatina C cz .I (gitara), J. Mercer – Autumn leaves (trąbka, gitara), J. Livingston – Mona Lisa (trąbka, gitara), J. Revaux, C. Francois – My Way (trąbka, gitara). Wersje instrumentalne innych wspaniałych utworów można było słyszeć także w trakcie recytacji.

Wykonawcami koncertu byli: Leszek Wolniak–trąbka, recytacje, Tadeusz Karolczak-gitara, Małgorzata Zarzycka- słowo o utworach .

Od lewej Małgorzata Zarzycka, Tadeusz Karolczak, Leszek Wolniak

Od lewej Małgorzata Zarzycka, Tadeusz Karolczak, Leszek Wolniak

Leszek Wolniak – kaliszanin, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Kaliszu, Akademii Muzycznej we Wrocławiu i w Łodzi. W latach 1986-1989 koncertował w Wiener Oper Mozart, potem przebywał na rocznym kontrakcie w Turyngii, gdzie występował jako trębacz solista. W latach 1980-1988 współpracował z kwintetem instrumentów blaszanych Filharmonii Narodowej, w latach 1992-1997 był solistą trębaczem w Symfonicznej Orkiestrze w Kaliszu. Przez 30 lat był nauczycielem PSM I i II Stopnia w Kaliszu. W tym czasie założył zespół  Calisia Band złożony z uczniów ostatniej klasy szkoły muzycznej II stopnia i z filharmoników kaliskich. Zespół grał muzykę filmową, big band oraz transkrypcje utworów symfonicznych, występował w partnerskich miastach Kalisza, także w Holandii, brał udział w koncertach Jesienna Kamerata.

Z gitarą Tadeusz Karolczak, z trąbką Leszek Wolniak

Z gitarą Tadeusz Karolczak, z trąbką Leszek Wolniak

Tadeusz Karolczak – absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Kaliszu, jednej ze szkół muzycznych średnich w Łodzi i Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie gitary prof. Aleksandra Kowalczyka (1983).  Przez 30 lat był nauczycielem Państwowej szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Kaliszu. Był także wykładowcą na Wydziale Pedagogiki Artystycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Kaliszu. Od roku 1987 prowadzi zajęcia  w Zakładzie Edukacji Artystycznej z zakresu sztuki muzycznej. Współpracuje z Filharmonią kaliską, koncertując z nią w południowej Wielkopolsce. Od 1992 roku pracuje także  w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Krotoszynie (miejsce jego urodzenia).

Akompaniuje Tadeusz Karolczak, recytuje Leszek Wolniak

Akompaniuje Tadeusz Karolczak, recytuje Leszek Wolniak

Rok temu dwóch artystów rozpoczęło wspólne próby. Efektem współpracy jest m.in. wieluński koncert słowno–muzyczny Ocalić od zapomnienia, w którym artyści zaprezentowali się 30 kwietnia.