Koncert Skrzypcowy w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie OMZW

14 czerwca 2026 roku w Sali kominkowej Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej melomani doświadczyli wspaniałej uczty duchowej. Odbył się tu niezwykły koncert skrzypcowy  zorganizowany  przy współpracy z Gminą Wieluń i Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie. Wykonawcami koncertu były :skrzypaczka Zofia Anna Olesik oraz pianistka Joanna Zathey-Wójcińska. Koncert poprowadziła znana melomanom Muzeum Ziemi Wieluńskiej pani Ewa Kafel.  Zofia Anna Olesik jest pierwszą oficjalnie ogłoszoną uczestniczką nadchodzącego 17. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

Zofia Anna Olesik

Jest: studentką Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu w klasie profesora Marcina Baranowskiego; laureatką ponad 30 ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, m.in.: im. Henryka Wieniawskiego i Karola Lipińskiego w Lublinie, Jaschy Heifetza w Wilnie, Arama Chaczaturiana w Erywaniu, Arthura Grumiaux w Brukseli, Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej oraz Zdzisława Jahnkego w Poznaniu;  stypendystką wielu programów, m.in.. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska, Prezesa Rady Ministrów, miast Poznania i Katowic, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz prestiżowego Morningside Music Bridge (USA);  koncertowała z renomowanymi orkiestrami: m.in. z Narodową Filharmonią Litewską, Sinfonią Iuventus, Armenian State, Symphony Orchestra, Filharmonią Pomorską, Filharmonią Poznańską oraz, Oxford Philharmonic Orchestra. Występowała także w Pałacu Buckingham; współpracowała z Filharmonią Wiedeńską w ramach „Projektu Penderecki”, European Union Youth Orchestra i Oxford Philharmonic Orchestra; doskonaliła  swoje umiejętności pod kierunkiem wybitnych artystów: Julia Fisher, Midori Gotō, Vadim Gluzman czy Donald Weilerstein.

Joanna Zathey – Wójcińska

Pianistka i kameralistka, doktor sztuki, adiunkt w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Ukończyła z wyróżnieniem klasę prof. Grzegorza Kurzyńskiego oraz podyplomowe studia kameralistyczne w Pinerolo u prof. Dory Schwarzberg. Towarzyszy solistom podczas prestiżowych konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz im. Arama Chaczaturiana w Pekinie. Koncertowała na festiwalach w Danii, Turcji, Niemczech i Rosji.  Od 2011 roku współtworzy duet ze skrzypkiem Jarosławem Nadrzyckim, z którym nagrała m.in. sonaty Johannesa Brahmsa. W jej dorobku fonograficznym znajduje się także album z triami fortepianowymi Josepha Haydna, Friedricha Kuhlaua i Carla Marii von Webera. Jest ekspertem i konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej w  dziedzinie kameralistyki.

Niezwykły występ skrzypaczka rozpoczęła  Polonezem Koncertowym  D-dur op. 4 Henryka Wieniawskiego. Kolejno, przy znakomitym akompaniamencie Joanny Zathey-Wójcińskiej , zagrała „Marzenie dziecka” Eugene Ysaye’a, „Subito” Witolda Lutosławskego, Koncert Skrzypcowy d-moll op. 22 nr 2 cz.2 (Romanca) i cz. 3 (Rondo)  Henryka Wieniawskiego „Poeme Elegiaque” z op. 12 Eeugene Ysaye’a , „Etiudę w formie walca” Camilla Saint-Saens’a  jej adaptację  w formie kaprysu muzycznego  skomponowaną  przez Eugene Ysaye’a .

Wykonawczynie koncertu   uwiodły swoją  swoją wirtuozerią  i mistrzostwem.  Były wielkie brawa  i prośby o bis. Utworem wykonanym na bis była Romanca  z Koncertu Skrzypcowego Henryka Wieniawskiego.  Wspaniałej i utalentowanej skrzypaczce życzymy sukcesu na XVII Międzynarodowym  Konkursie  Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego  w Poznaniu.

     

     

.