Koncert „Pieśń ojczysta- lekcja patriotyzmu”

„Pieśń ojczysta – lekcja patriotyzmu” to tytuł koncertu, który odbył się 26 listopada w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Jego wykonawcami były: Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wieluniu, Chór i Zespół Muzyki Dawnej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu pod dyrekcją Jakuba Jurdzińskiego oraz akompaniatorzy Zbigniew Szpikowski i Monika Mieszała.  Koncert zgromadził wielu słuchaczy. Swoją obecnością zaszczycili go: Andrzej Chowis – radny Sejmiku Wojewódzkiego, Jerzy Nowakowski – dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu, Arkadiusz Uchacz – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wieluniu, członkowie Rady Seniorów.

Koncert zorganizowany z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości stał się muzyczną powtórką z historii Polski, w którą wprowadził słuchaczy Marek Gogola – historyk i kustosz Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Muzyczną powtórkę rozpoczęła Piosenka małego patrioty wykonana przez najmłodszych chórzystów, potem kolejno chóry wykonały pieśni: Bogurodzica, Gaude Mater Polonia, Hymn do miłości ojczyzny, Ułan i dziewczyna, Jeszcze jeden mazur dzisiaj, Rota, O mój rozmarynie, Szara piechota, Modlitwa obozowa ( O Panie, któryś jest na niebie), Czerwone maki, Warszawskie dzieci, Dziewczyna z granatem w ręku i na zakończenie Kocham cię Polsko.

Piękne głosy i patriotyczne treści wyśpiewane przez dzieci i młodzież wzruszyły uczestników tej niezwykłej lekcji patriotyzmu.