Koncert Pamięci Bohdana Pilarskiego – zaproszenie

Muzeum  Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu zaprasza 24 września na godzinę 17.00 do sali kominkowej dworu na koncert poświęcony pamięci Bohdana Pilarskiego, muzykologa, krzewiciela kultury muzycznej na Ziemi Wieluńskiej, Posła na Sejm RP.  Wykonawcą koncertu będzie   Piano Duo w składzie Agnieszka Zahaczewska – Książek i Krzysztof książek.

W programie:

Schubert – Fantazja f-moll D. 940, F. Mendelssohn-Bartholdy – Uwertura do „snu nocy letniej”, F. Chopin – Ballada As-dur op. 47, I. Friedman – 5 Walców op. 51, J. Zarębski- Deux morceaux en forme de mazurka op. 5

KSIĄŻEK PIANO DUO

Duet fortepianowy założony w 2012 roku przez Agnieszkę Zahaczewską-Książek i Krzysztofa Książka. Muzycy rozpoczęli współpracę pod okiem dra hab. Sławomira Cierpika w czasie studiów na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, później pracowali także pod kierunkiem prof. Marii Szwajger-Kułakowskieji Arie Vardiego. Obecnie studiują pod kierunkiem dra hab. Bartłomieja Kominka w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego, a także w klasie Silver-Garburg Piano Duo w Kunstuniversität w Grazu. Wspólnie występowali w wielu miejscach w Polsce i za granicą(Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania, RPA, Tajlandia).Duet dysponuje szerokim repertuarem, zarówno na cztery ręce, jak i na dwa fortepiany, w którym szczególne miejsce zajmuje muzyka polska. Zwycięzcy II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2021) w kategorii zespoły kameralne. W 2019 roku zespół zdobył II nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie dzieł Schuberta na XXI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schubertaw Jeseniku oraz tytuł finalisty i nagrodę specjalną na III Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych w Bukareszcie. W 2020 roku ukazał się doceniony przez krytykę debiutancki album zespołu, na którym znalazły się suity na dwa fortepiany Antona Areńskiego i Sergiusza Rachmaninowa (DUX 1720). W 2022 roku Książek Piano Duo zostało nominowane do nagrody „Koryfeusz muzyki polskiej” w kategorii Odkrycie roku. Artyści są laureatami programu stypendialnego „Młoda Polska”.