Koncert muzyki polskiej

Najpiękniejsze pieśni i arie operowe Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki

W niedzielę 16 grudnia, w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbył się Koncert Muzyki Polskiej z podtytułem „Najpiękniejsze pieśni i arie operowe Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki”. Wykonawcami koncertu były Iwona Karbowska – sopran i Agnieszka Porzuczek- fortepian. Występ Iwony Karbowskiej, artystki obdarzonej wspaniałym głosem i osobowością, poruszającej się z łatwością w wielu stylistykach muzycznych, od jazzu przez piosenkę i arie operowe gwarantował świetną zabawę z muzyką Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.

Koncert rozpoczęła Agnieszka Porzuczek, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo, która zagrała Etiudę Ges –dur Fryderyka Chopina. Dalsza część koncertu to wspólny występ artystek.

W wykonaniu Iwony Karbowskiej, przy akompaniamencie Agnieszki Porzuczek wybrzmiały pieśni Stanisława Moniuszki: Złota rybka (J. Zachariasiewicz), Polna różyczka (J. Grajnert wg J.G. Goethego), Gdyby, kto mnie kochał szczerze (J. Chodźko), Groźna dziewczyna, Dalibógże (J. Massalski), Prząśniczka (J. Czeczot) i Fryderyka Chopina: Żal- improwizacja na temat etiudy op. 10 nr 3 (M. Józefowicz), Gdzie lubi (S. Witwicki), Piosnka litewska (L. Osiński), Śliczny chłopiec (B. Zaleski), Życzenie (S. Witwicki).

Fenomenalną częścią koncertu było angażowanie w zabawę z muzyką publiczności (konkurs na rozpoznawanie melodii z polskich seriali (Złotopolscy, Klan, Na dobre i na złe, M jak miłość), inscenizacja pieśni Śliczny chłopiec).

Kolejna część koncertu to wirtuozowsko zagrany przez Agnieszkę Porzuczek Wielki Polonez Es –dur op.22 i wspaniale zaśpiewana aria Halki Gdybym rannym słonkiem (W. Wolski) z opery Stanisława Moniuszki Halka.

Przy pięknie ubranej choince nie zabrakło akcentów świątecznych. Wokalistka przy akompaniamencie Agnieszki Porzuczek zaśpiewała dwie dawne kolędy: Witaj gwiazdko złota, Słyszę z nieba muzykę i złożyła wszystkim życzenia świąteczne.

Koncert zakończyła pięknie zaśpiewana Pieśń Wilii  z operetki F. Lehara Wesoła wdówka, przewidziana na bis.