Koncert kameralny – Muzyczne impresje

Koncert pod takim tytułem odbył się 18 marca w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej.  Na koncert zaprosił Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Wykonawcami koncertu był powstały w 2017 roku Duet Harplino: Amelia Tokarska –harfa i Jesse Reis – skrzypce. O artystach i wykonywanych utworach mówiła Ewa Kafel – dyrektor Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” w Katowicach.

Amelia Tokarska swoją przygodę z harfą rozpoczęła w wieku 7 lat, od kiedy została przyjęta do Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Bielsku Białej w klasie harfy Ewy Jaślar – Lewickiej. Dziś jest studentką III roku studiów licencjackich w Royal Conservatory of Brussels w klasie harfy Jany Bouskovej. W roku 2015/2016 w ramach programu Erasmus studiowała w Academy of Performing Arts w Pradze.  Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013/2014), stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, aktualnie jest stypendystką klubu Soroptimist International. Jako jedna z 24 światowych harfistek z całego świata została zakwalifikowana przez Komisję World Harp Congres do XII Światowego Kongresu Harfowego w Sydney, który odbył się w lipcu 2014 roku. Uczestniczyła w wielu kursach i warsztatach mistrzowskich.  Dziś jest harfistką Narodni Divadło w Brnie i pierwszą harfistką Filharmonii im. Bohuslava Martinu w Zlinie. Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.

Jesse Reis ( ur.1996 w Sao Paulo) na skrzypcach, pod okiem ojca, grał już w wieku 3 lat. W wieku 6 lat rozpoczął naukę u Johna Splindera, w wieku 13 lat kontynuował naukę u Pablo de Leone. Jego nauczycielami byli także prof. Elisa Fukuda i prof. Claudio Micheletti. Jako solista po raz pierwszy wystąpił z Camerata Callis w wieku 12 lat. W wieku 15 lat wystąpił, jako solista z Camerata Fukuda. W latach 2010 – 2017 grał w Orchestra of the Repertory of Sao Paulo Theatre.  Obecnie jest skrzypkiem Morawskiej Opery w Ołomuńcu i Filharmonii im. Bohuslava Martinu w Zlinie i stypendystą Magda Tagliaferro Foundation.

W części pierwszej koncertu znalazły się następujące kompozycje: Claude Debussy – Preludes t. 1, La fille aux cheveux de lin; Roman Ryterband – Ballady hebrajskie na skrzypce i harfę; Le Reveur (The Dreamer).

W części II: Le Maitre Joyeux (The Joyful Master); Jacques Ibert – Entr’acte; Camille Saint-Saens – Fantazja na skrzypce i harfę op. 124; Astor Piazzolla – Historia tanga (Bordel 1900, Cafe 1930, Nightclub 1960); Vittorio Monti – Czardasz.

Koncert wywarł duże wrażenie.  Wrażenia i wspomnienia z koncertu pozostaną w pamięci muzycznej słuchaczy na długo, zwłaszcza że rzadko zdarza  się słyszeć na żywo grę na harfie, a tu jeszcze duet – harfa i skrzypce i utytułowani wirtuozi tych instrumentów.

Zdjęcia z archiwum Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie