Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia w Katowicach zorganizowały koncert dedykowany pamięci Bohdana Pilarskiego (24 IX 1931 – 4 VI 2018) pt. „ Galeria osobowości”. Koncert odbył się w niedzielę 9 czerwca. Przybyli na niego wszyscy ci, którym bliska była i jest postać Bohdana Pilarskiego – kuriera, zwiadowcy AK, wybitnego muzykologa, redaktora „Ruchu Muzycznego”, kierownika programowego Filharmonii Narodowej w Warszawie w latach 1970 – 1972, twórcy Filharmonii Młodych, opozycjonisty w czasach PRL -u, w wolnej Polsce polityka (poseł na Sejm X i I kadencji) , działacza społecznego, komentatora i krytyka muzycznego, rolnika (Krupka k. Bolesławca). Na koncert przybyli goście z Warszawy, Łodzi, Bolesławca, Wielunia.
Szczególną częścią spotkania, poprzedzającą koncert, była część wspomnieniowa. O Bohdanie Pilarskim mówili: prof. Marek Dyżewski – polski muzyk, publicysta, animator życia muzycznego; Jan Furdyna, Bogdan Nowak i prowadząca koncert Ewa Kafel.
W pamięci słuchaczy pozostaną przytoczone przez prof. Marka Dyżewskiego słowa: – Bohdan Pilarski był mistrzem słowa o muzyce i mistrzem godnego życia. Jego słowa o muzyce: „Wielka muzyka rozszerza świat wewnętrzny człowieka i czyni jego życie bogatym i pięknym” powinny być aktualne i dziś, a wielka muzyka powinna znów zagościć wśród dzieci i młodzieży.
Wykonawcami koncertu dedykowanego Bohdanowi Pilarskiemu byli: Piotr Sałajczyk – fortepian i prowadząca koncert Ewa Kafel.
W I części koncertu znakomity pianista, laureat Fryderyka oraz Nagrody Orfeusza, adiunkt w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, zagrał kompozycje Fryderyka Chopina: Nokturn E-dur op. 62 nr 2, Mazurek a-moll op. 17 nr 4, Mazurek C-dur op. 24 nr 2, Mazurki op. 33: nr 3 D-dur, nr 4 h-moll, Barkarola Fis-dur op. 60; w części drugiej znalazły się: Preludia t.1: nr 8 dziewczę o włosach jak len, nr 12 Minstrele (Claude Debussy), Preludium gis – moll op.32 nr 12, Etude – tableau fis – moll op. 39 nr 3, Preludium cis – moll op. 3 nr 2(Siergiej Rachmaninow), i na zakończenie Kołysanka As – dur op.22, Wielki Polonez Fis –dur op.6 (Juliusz Zarębski).
Koncert był wielkim hołdem dla człowieka, który także tu, na ziemi wieluńskiej wpisał się w historię kultury muzycznej. Jako organizator koncertów w Muzeum Ziemi Wieluńskiej i w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie dawał szansę tutejszym miłośnikom muzyki poznania największych wykonawców i muzyki pisanej przez wielkie „M”. W pamięci melomanów pozostanie poprzez napisane przepięknym polskim językiem „Szkice o muzyce” wydane w 2000 r. (dziś jest drugie wydanie), ale przede wszystkim, jako ciepły o wielkim sercu człowiek.