Na deskach Kino-Teatru „Syrena” w Wieluniu odbył się wyjątkowy koncert w wykonaniu wybitnych artystów polskiej sceny muzycznej pt. „Ballada wieluńska”. Organizatorem Koncertu był Wieluński Dom Kultury.
Koncertu nie odwołano. Jednakże ze względu na czerwoną strefę w powiecie wieluńskim odbył się on bez udziału publiczności a całe wydarzenie było transmitowane on-line na portalu społecznościowym Facebook.
Podczas koncertu na scenie wystąpił jeden z najwybitniejszych polskich artystów, obsypany wieloma nagrodami kompozytor muzyki współczesnej, filmowej i teatralnej, skrzypek jazzowy i dyrygent, nagrodzony m. in. za muzykę do filmu „Ogniem i Mieczem”, „W pustyni i w puszczy” czy „Stara Baśń” oraz autor muzyki do 16 filmów Charlie Chaplina z lat 1914-17 – Krzesimir Dębski.
W Kino-Teatrze „Syrena” towarzyszyła mu znana przede wszystkim z przeboju „Diamentowy kolczyk”, utalentowana solistka a prywatnie żona Krzesimira Dębskiego – Anna Jurksztowicz. Piosenkarka nagrała piosenki do filmów i seriali TV, m. in. „Kingsajz”, „W pustyni i w puszczy”, „Na dobre i na złe”, „Ranczo czy bajek o Kubusiu Puchatku i Prosiaczku. Anna Jurksztowicz to także wydawca i producent muzyczny promujący twórczość polskich kompozytorów.
Krzesimir Dębski na stałe współpracuje z orkiestrą kameralną „Primuz”, zespołem instrumentalistów będącym wizytówką Akademii Muzycznej w Łodzi, wspólnie realizując projekty artystyczne oraz nagrywając ścieżki dźwiękowe do filmów i seriali. Z tego powodu również jej nie zabrakło podczas wieluńskiego koncertu.
Orkiestra „Primuz”, pod batutą Krzesimira Dębskiego, w Wieluniu wykonała kilka jego znanych kompozycji oraz akompaniowała kilku, również znanym utworom w wykonaniu Anny Jurksztowicz. Widzowie on-line usłyszeli tematy przewodnie do serialu „Na dobre i na złe” czy wykonaną na bis „Rzekę marzeń” z „W pustyni i w puszczy”. Miło było usłyszeć również „Dumkę na dwa serca” oraz jedną z najpiękniejszych polskich ballad – „Czas nas uczy pogody”, skomponowaną przez Dębskiego a wcześniej wykonywaną przez Grażynę Łobaszewską.
Jednak wyjątkową, premierową kompozycją była tytułowa „Ballada wieluńska”, skomponowana przez samego Krzesimira Dębskiego do słów Zuzanny Kozendry. Balladę Dębski skomponował specjalnie na zamówienie Wieluńskiego Domu Kultury a wykonała ją Anna Jurksztowicz w towarzystwie solistek łódzkiej orkiestry, jednocześnie studentek i absolwentek Akademii Muzycznej w Łodzi.
Koncert pt. „Ballada wieluńska” można obejrzeć na Facebooku Kino-Teatru „Syrena” w Wieluniu – tutaj. Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
tekst Ewa Misiak – Kocham Wieluń
fot. WDK w Wieluniu