2 kwietnia w Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarto wystawę poplenerową „Z biegiem Warty – Kamion 2022”. To już XXIII Ogólnopolski Plener Malarstwa Figuratywnego im. Jerzego Dudy Gracza zorganizowany tradycyjnie w Kamionie. Na wernisaż przybyło 7 z 12 uczestników pleneru. Przywitał ich dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek i Komisarz pleneru Alina Sibera.
Udział we wrześniowym plenerze wzięli: Katarzyna Bułka Matłacz, Stanisław Chomiczewski, Marian Danielewicz, Ilona Herc, Anna Jagodova, Wiktor Jerzy Jędrzejak, Paweł Kotowicz, Przemysław Lasak Małgorzata Stępniak, Monika Ślósarczyk, Leszek Żegalski, Komisarz pleneru Alina Sibera.
Otwarciu wystawy poplenerowej towarzyszył katalog zawierający prace 12 artystów, uczestników pleneru, w tym prace dwóch rzeźbiarzy.
Wprowadzeniem do katalogu są słowa burmistrza Wielunia Pawła Okrasy, dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jana Książka i Komisarza pleneru Aliny Sibery. Burmistrz zauważył: – Zmienia się poziom wody w rzece, ewoluuje przyroda, zmieniają się twórcy – jedyną niezmienną pozostaje wysoki poziom artystyczny prac stworzonych w czasie pleneru malarskiego „ Z biegiem Warty- Kamion 2022”. XXIII edycja Ogólnopolskiego Pleneru Malarstwa Figuratywnego im. Jerzego Dudy Gracza stała się kolejną szansą odkrycia na nowo harmonii między człowiekiem i przyrodą, której nieodłączną część stanowimy.
Jan Książek napisał: – dajemy się porwać „ Z Biegiem Warty…” już 23. raz. Jakaż to wspaniała podróż, w którą zabierają nas Twórcy zaprzyjaźnieni z ziemią wieluńską. Oglądając obrazy na tegorocznej wystawie poplenerowej zauważamy zarówno dobrze znane ruchy pędzla, jak również zagłębiamy się w nowe zakamarki sztuki malarskiej. Pełno w niej wspaniałych pejzaży, artystycznych aluzji i emocjonujących uniesień. Z jednej strony prace cechuje twórcza dojrzałość, z drugiej lekkie podejście do tematu, bo Kamion już dawno przestał narzucać się swojskim klimatem. Może trochę tęskno za tamtą odchodzącą wsią, ze stadami gęsi, drewnianymi płotami, ale dla Artystów nie ma rzeczy niemożliwych. Potrafią przenosić nas w przeszłość, ale i czarować teraźniejszością i przyszłością (…)
Alina Sibera zauważa: – Warta rozlewa się i wiruje, zarasta wierzbowymi wysepkami i tworzy urokliwe, nieruchome zatoczki. Wiejskie drogi wytyczone sztachetami płotów potęgują wrażenie teatralności. Za wsią, lasy pachnące igliwiem, ciągną się nieskończenie, poprzecinane wąwozami i jarami. My, zarazem radośni, lekkomyślni, wzruszający, tworzymy cały klimat tego spektaklu. A kiedy jesień rozpala liście na drzewach i szykujemy się do odwrotu, wiemy już, że sens, czar i liryka pleneru – to my sami.
Wszystkie te zauroczenia artystów można od 2 kwietnia do 4 maja podziwiać na wystawie poplenerowej w Muzeum Ziemi wieluńskiej
Wernisaż swoją obecnością zaszczycili m.in.: burmistrz Wielunia Paweł Okrasa – honorowy patron pleneru, radny Sejmiku Wojewódzkiego Andrzej Chowis, radny Henryk Wojcieszak. Wernisaż poprzedził występ Kasi Panaszek i Marka Walczaka.