Niedziela Palmowa 2 IV 2023 w parafii św. Barbary w Wieluniu

Niedziela Palmowa -„Niedziela Męki Pańskiej”, zwana też „Kwietną” lub „Wierzbną” w  kalendarzu chrześcijańskim przypada 7 dni przed Wielkanocą i rozpoczyna Wielki Tydzień. Wypada zawsze  pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia. W Polsce jako święto kościelne obchodzona jest od średniowiecza.

Liturgia Niedzieli Palmowej wprowadziła wiernych w tajemnicę Wielkiego Tygodnia, szczególnie w tajemnicę Triduum Paschalnego – w  Kościele czas upamiętniający ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa na Krzyżu.

W tym dniu Jezus wjechał do Jerozolimy. Tłum wiwatował i wołał „Hosanna Synowi Dawidowemu”, rzucał mu gałązki palmowe pod nogi. Ten sam tłum już niebawem zawołał „Na krzyż z Nim”.  Przypomniała nam to Ewangelia wg świętego Mateusza – odczytany przez animatorów opis Męki Pańskiej. Animatorami byli Rycerze Kolumba.

     

   

   

   

W tym dniu, 2 kwietnia 2023 roku, przypadła 18. rocznica śmierci świętego Jana Pawła II (2 IV 2005). Rycerze Kolumba i inni parafianie od świętej Barbary spotkali się przy pomniku Jana Pawła II przy wieluńskiej kolegiacie, gdzie wspólnie z księdzem Jarosławem Boralem modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia, śpiewali „Barkę” i wysłuchali kilka słów refleksji na temat ostatnich wydarzeń niszczących dobre imię świętego papieża. Spotkanie zakończyło pasterskie błogosławieństwo.