IX Przegląd Artystyczny „Mistrzowie wyobraźni”

Na Przegląd Artystyczny „Mistrzowie wyobraźni”, którego motywem przewodnim były „Metamorfozy”, zaprosili do Wieluńskiego Domu Kultury Starostwo Powiatowe w Wieluniu, Wieluński Dom Kultury oraz Zespół Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu. Wzięło w nim udział 6 grup teatralnych. Nowym elementem Przeglądu artystycznego były, rozdzielające kolejne spektakle, przerywniki muzyczne w wykonaniu uczennic z ILO im. Tadeusza Kościuszki.

Plakat

Plakat

Jako pierwsza, zaprezentowała się grupa teatralna z Zespołu Szkół nr 3, prezentując spektakl „Życie jest snem” w reżyserii Małgorzaty Misiak.

Widowisko "Życie jest snem"

Widowisko „Życie jest snem”

Przerywnikiem muzycznym była piosenka „Proszę sądu” do słów Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Anny Stępień.

Kolejną grupą na scenie byli uczniowie ILO im. Tadeusza Kościuszki, którzy w reżyserii Anny Mazur wystawili widowisko „Ten, który daje szczęście”. Była to sztuka z elementem zaskoczenia. Zaadaptowana do potrzeb teatru scena z prezentacji kubków, pokazująca zasady współczesnego marketingu, operującego wymyślnymi technikami, nawet podstępem, na które łapią się nabywcy, to obraz metamorfozy tych, którzy będąc uczestnikami prezentacji, pokazują swoje inne, być może prawdziwe oblicze.

Spektakl "Ten, który daje szczęście"

Spektakl „Ten, który daje szczęście”

Przed kolejnym przedstawieniem Aleksandra Madziara zaśpiewała „Milord” z repertuaru Edith Piath.

Zespół teatralny z Zespołu Szkół nr 1 zaprezentował spektakl „W obliczu prawdy. Metamorfoza Rodiona Raskolnikowa” w reżyserii Emanueli Jędryszek – Cyrkler. Nieodłącznym elementem widowiska były fragmenty filmu, które ukazywały elementy metamorfozy bohatera, łącznie z przyznaniem się do winy.

Scena ze spektaklu "W obliczu prawdy. Metamorfoza Rodiona Raskolnikowa"

Scena ze spektaklu „W obliczu prawdy. Metamorfoza Rodiona Raskolnikowa”

Kolejna piosenka to „Grande Valse Brillante” z repertuaru Ewy Demarczyk w wykonaniu Natalii Panek, po niej na scenie uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza ze sztuką „Ona i on” wg scenariusza Romana Błaszczyka i w jego reżyserii z przesłaniem, że jeśli chcesz, możesz być wszystkim, bo wszystko zależy od ciebie.

Spektakl "Ona i on"

Spektakl „Ona i on”

Występ teatru „Maska” z Katolickiego LO poprzedziła piosenka Michała Bajora „Ogrzej mnie” w wykonaniu Aleksandry Kawuli. Tytuł spektaklu intrygujący – „Przeźroczysta dziewczyna”. Jak powiedziała Dorota Eichstaedt, autorka scenariusza i reżyserka, dziewczyna nie ma imienia. Składa się z marzeń o tym, co nieuchwytne, niematerialne i w gruncie rzeczy nieosiągalne. Dziewczyna, przerażona życiem anorektyczka, z odrazą patrzy w lustro na znienawidzone ciało i pyta jak pozbyć się tego zniewalającego ciężaru. 'Idąc ku światłu”’ – zdaje się szeptać niewidzialny gość. Tam jednak nie pozostaje już nic. Destrukcja, kolejne metamorfozy „ja”, rozdwojenie osobowości i tajemnicze głosy w głowie wiodące ku rozpaczy”.

Scena końcowa "Przeźroczysta dziewczyna"

Scena końcowa „Przeźroczysta dziewczyna”

Jeszcze jedna piosenka. Tym razem z repertuaru Kayah „Byłam różą” w wykonaniu Aleksandry Kawuli i ostatnie widowisko przygotowane przez mieszkańców Międzyszkolnej Bursy.  Grupa teatralna pod opieką Leszka Charko wystawiła sztukę „Homo sum”, w której metamorfoza, jak powiedział reżyser, wystąpiła już na etapie przygotowań.

Scena z widowiska "Homo sum"

Scena z widowiska „Homo sum”

Grupa teatralna Międzyszkolnej Bursy

Grupa teatralna Międzyszkolnej Bursy

Podsumowania Przeglądu dokonał dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Dariusz Kowalczyk. Wiele ciepłych słów usłyszeli organizatorzy i aktorzy od przedstawicielki Starostwa, pani Grażyny Ryczyńskiej. Wszyscy byli zgodni, że młodzi mistrzowie wyobraźni sprostali idei Przeglądu (Metamorfozy) i kolejny, jubileuszowy już Przegląd na pewno się odbędzie.

Opiekunowie grup teatralnych odbierają dyplomy

Opiekunowie grup teatralnych odbierają dyplomy