Happening „Przytulić poezję” za nami

Happening „Przytulić poezję” zorganizowały Klub Satyryka „Ja gęgole” oraz  Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu.

Magdalena Kapuścińska i Iwona Podeszwa

Magdalena Kapuścińska i Iwona Podeszwa

Towarzyszyła mu wystawa przygotowana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną.

Plakat towarzyszący wystawie

Plakat towarzyszący wystawie

Fragment ekspozycji

Fragment ekspozycji

Wystawa

Wystawa

Fragment wystawy

Fragment wystawy

Patronat medialny nad całością sprawowały Radio Ziemi Wieluńskiej, „Dziennik Łódzki” oraz TVK WSM. Uczestnikami imprezy, zorganizowanej z racji Światowego Dnia Poezji, byli uczniowie wieluńskich szkół, którzy przybyli do biblioteki wraz z opiekunami. Wśród młodzieży znalazły się wokalistki i recytatorki, które swoimi talentami ubarwiły poetycki happening, występując w „saloniku poetyckim” wraz z poetami ziemi wieluńskiej: Niną Pawlaczyk, Maciejem Bieszczadem, Elżbietą Grondową, Magdaleną Kapuścińską ( przypomniała wiersz zmarłego niedawno Wojciecha Młynarskiego „W szkole wolności”) i ujawniającą swój talent Anną Pawlak – Łaciną, która obok swoich prób literackich przeczytała wiersze Wisławy Szymborskiej „O poezji” i ks. Jana Twardowskiego „Czekanie”). W saloniku znalazł się przypadkowo poeta Kamil Dudek i zezwolił na przeczytanie jednego z wierszy ze swojego ostatniego tomiku „Brnąc”.

Spotkanie rozpoczęło się wykładem Magdaleny Kapuścińskiej, pomysłodawczyni happeningu, poetki, publicystki, malarki.

Magdalena Kapuścińska

Magdalena Kapuścińska

W prelekcji pt. „Rola poezji w kształtowaniu kultury” mówiła o poezji, bez której trudno byłoby mówić o kulturze. By zrozumieć poezję, mówiła, trzeba się nią otoczyć, poczuć jej smak, język, który może być dosadny, ale nigdy nie może być wulgarny. Uzupełnieniem wypowiedzi prelegentki stały się wiersze Niny Pawlaczyk poświęcone poezji oraz słowa Macieja Bieszczada, który mówił:, jeżeli czytający stanie się po przeczytaniu wiersza lepszy, to znaczy, poezja spełniła swoje zadanie, bo celem poezji jest zmieniać świat…

Ciekawym elementem zabawy był literacki quiz. Obecni na sali uczniowie odpowiadali na 12 pytań z dziedziny literatury. Każdy odpowiadający poprawnie, był nagradzany książką „Mała antologia poezji ziemi wieluńskiej”.

W pamięci obecnych zapisze się liryczny recital Zofii Szpikowskiej rozpoczęty wierszem Haliny Poświatowskiej. Kolejne utwory wykonane przez panią Zofię, przy akompaniamencie Zbigniewa Szpikowskiego to:, „Jeżeli porcelana to wyłącznie taka”( słowa Stanisław Barańczak), „Ballada o podwórzowym psie”( słowa Jacek Kaczmarski), Fragment „Zosia” z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego zekranizowanego przez Andrzeja Wajdę, ballada „Metysek” Bolesława Leśmiana, „Nowe mieszkanie” Anny Achmatowej, i dwa wiersze Magdaleny Kapuścińskiej, jeden o kończącej się miłości i drugi „Jesteś moim życiem”. Recital zakończyła piosenka z repertuaru Magdy Umer. Mocny akcent na zakończenie happeningu to pięknie wyrecytowane przez trzy uczennice wiersze – „Reduta Ordona” Adama Mickiewicza, Wandy Chotomskiej „Dziura w moście”, „Nic dwa razy się nie zdarza” Wisławy Szymborskiej.

Zofia Szpikowska w recitalu lirycznym

Zofia Szpikowska w recitalu lirycznym

Zofia Szpikowska

Zofia Szpikowska

Recytatorka w wierszu "Reduta Ordona"

Recytatorka w wierszu „Reduta Ordona”

Wykonawczyni wiersza "Dziura w moście"

Wykonawczyni wiersza „Dziura w moście”

Słuchając tak przygotowanych wierszy, możemy mieć pewność, że w Wieluniu poezja ma się dobrze, powiedziała poetka Nina Pawlaczyk.

Spotkanie zakończyła Magdalena Kapuścińska swoim wierszem „Apel do czytelnika”, w którym prosi, by czytać poezję, bo czytanie poezji zaprocentuje w życiu każdego czytelnika.