Instalacja relikwii Bł. Maksymiliana Binkiewicza

W niedzielę 16 września parafia p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP przeżywała wizytację kanoniczną. Wizytującym był ks. bp Antoni Długosz. Szczególny wymiar dla parafii miała Msza św. o godzinie 9.00.Wtedy to procesyjnie ks. bp wniósł do świątyni relikwie błogosławionego ks. Maksymiliana Binkiewicza, kapłana i męczennika Dachau, przedwojennego rektora kościoła szkolnego, dzisiejszego kościoła parafialnego p.w. św. Józefa. Instalacja relikwii w obecności młodzieży, ks. prefekta Pawła Otręby, dyrekcji i sztandarów szkół katolickich, z których jedna nosi imię błogosławionego Maksymiliana Binkiewicza, splotła się z udzieleniem sakramentu bierzmowania 53 młodym ludziom (5 z parafii św. Barbary), przygotowanym do jego przyjęcia przez ks. Sławomira Berdysa. Tę szczególną Eucharystię ubogaciła swoim śpiewem schola ze szkół katolickich.

W homilii ks. bp przypomniał rok 966 i przyjęcie chrztu przez Mieszka I oraz przyjęcie Polski do wielkiej rodziny katolickiej. Co byłoby z Polską, pytał, gdyby Mieszko I nie przyjął chrztu? Co byłoby z nami, gdyby rodzice i chrzestni nie przynieśli nas do kościoła i nie poprosili o sakrament chrztu? Wtedy o naszej wierze decydowali oni. Dziś, o tym, jakie będą wasze życiowe wybory, decydujecie sami. Przyjmujecie Sakrament Ducha Świętego. Możecie powiedzieć, że osiągnęliście dojrzałość w wierze. Życzę wam, byście nie zmarnowali tego, co ten sakrament wam daje. Nikt nie obiecuje wam, że po jego przyjęciu będzie łatwiej. Przykładem błogosławiony Maksymilian Binkiewicz, wasz Patron, który za wierność Bogu, oddał życie.

Za obecność, za Eucharystię, wygłoszone słowo Boże i udzielony sakrament młodym ludziom podziękował ks. Marian Mermer – proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP.

Na zakończenie Eucharystii wszyscy, którzy przyjęli sakrament bierzmowania otrzymali z rąk ks. bpa Antoniego pamiątki: Pismo Święte i album z wizerunkami Maryi.