„Gworzom ptoki, szumiom drzewa”- nowy tomik poetki Pauliny Wyrębak

W trakcie Tygodnia Bibliotek (8 – 16 maja) obchodzonego w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece” odbyły się dwa spotkania autorskie on-line z wieluńskimi poetami.

Jedno z nich, spotkanie autorskie z poetą Maciejem Bieszczadem odbyło się w piątek, 8 maja, drugie,  z młodą poetką, Pauliną Wyrębak, promujące jej drugi tomik zatytułowany „Gworzom ptoki, szumiom drzewa” odbyło się we wtorek 12 maja. Była to transmisja na żywo na profilu facebokowym biblioteki.

Młoda poetka mieszka w pobliskim Chotowie, w Gminie Mokrsko. Jest uczennicą II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu. Jest też aktywnym członkiem Zespołu Ludowego „Włościanie” działającego w Chotowie. Jej pasją jest folklor i gwara, co z wielką swadą pokazuje w swoim kolejnym po „Rozśmieszkach” tomiku „Gworzom ptoki, szumiom drzewa”.

Poezja, mówiła podczas spotkania poetka, jest moją pasją od czasów dzieciństwa. Tomik, o którym dzisiaj mówię, jest spełnieniem moich marzeń, bo jest związany z folklorem, gwarą, z kulturą ludową, którą sobie bardzo cenię. Zachwyciłam się nią po wstąpieniu do Zespołu Ludowego „Włościanie”. Dzięki jego członkom poznałam wiele słów, którymi posługiwali się moi pradziadkowie i dziadkowie. Bardzo chcę, by kultura ludowa przetrwała i by polubiła ją także nasza młodzież, by zaraziła się folklorem.  Nie chcę by prawdziwe stały się słowa z piosenki „W dusach”: W dusach nasych dziadków wielki smutek, ginie nasa gwara…”. Moim marzeniem są studia etnograficzne, doskonalenie języka gwarowego i popularyzowanie autentycznej kultury ludowej.

Wiersze zawarte w tomiku „Gworzom ptoki, szumiom drzewa” powstawały w ciągu czterech lat. Wiele z nich urodziło się podczas samotnych spacerów po pełnych ciszy polach, inne powstały w szkole, jeszcze inne w kościele… Jest ich 50, zapisanych na 68 stronach. Zaprezentowane zostały wiersze: „Matula”, „Tato”, Oj, ładno, jo żem ładno”, „Chodź, nie łodchodź”, „Górolka”, „Skowronek”, „Nie rycta”, „Wysłam rano”, „W domecku”, „Łotucha”

Tomik redakcyjnie, technicznie i graficznie opracował Kazimierz Linda, literat i animator kultury ze Stalowej Woli. Kazimierz Linda zaprojektował również okładkę. Znalazło się na niej zdjęcie użyczone przez Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku. Tomik ukazał się nakładem Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu.

Recenzji wierszy dokonały Dorota Eichstaedt i  Marzenna Aftyka – Piktus – nauczycielki języka polskiego z II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu. O poprawność etnograficzną zadbały Panie Wanda Majtyka z Popowic, Grażyna Hadryś z Ożarowa oraz Małgorzata Kaszuba z Sieradza.

Tomik zawiera fotografie autorstwa Grzegorza Nowaka i Autorki.

       

W ramach tegorocznych Dni Bibliotek w bibliotece powiatowej odbył się również konkurs „Czytanie w domowym zaciszu”. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać fotografię nawiązującą do czytania w warunkach domowych w czasie epidemii koronawirusa.

Następnie zdjęcie przesłane i wstawione na facebookowym fanpage biblioteki zostało poddane głosowaniu internautów. Wygrało zdjęcie z największą ilością polubień. Konkurs miał na celu zarówno promocję czytelnictwa jak i promocję samej Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.

W dniu 22 maja nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Czytanie w domowym zaciszu” i ogłoszenie wyników.

Wyniki konkursu :

1. miejsce  – 851 polubień,
2. miejsce – 406 polubień.

Organizator przyznał również nagrodę specjalną oraz nagrodził za udział każdego z uczestników. W konkursie do wygrania były atrakcyjne nagrody książkowe.