Grupa „Szlakiem Wieluńskich Żydów” upamiętniła wirtualnie 77. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Grupa „Szlakiem Wieluńskich Żydów” działająca przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Wieluniu  upamiętniła 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim (wybuchło 19 kwietnia 1943 roku). Ze względu na panującą epidemię koronawirusa , uczyniła to w przestrzeni wirtualnej, włączając się kolejny raz w akcję społeczno – edukacyjną „Żonkile”, kultywowaną od 8 lat.

Żonkile ułożone w bukiet, kwiaty najbardziej przypominające żydowską Gwiazdę Dawida, corocznie składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie  Marek Edelman, ocalały ostatni przywódca powstania.

Od 70. rocznicy wybuchu powstania ulice Warszawy opanowywali wolontariusze rozdający  żółte żonkile, które potem świętujący rocznice, składali pod  pomnikami upamiętniającymi  bohaterów  Żydowskiej Organizacji Bojowej. W tym roku, z powodu epidemii, na ulicach Warszawy nie było wolontariuszy rozdających  kwiaty – symbol powstania.

Inicjatorzy akcji „Żonkile” zachęcali wszystkich, którym nie jest obojętna pamięć o żydowskich bohaterach do „wyhodowania” kwiatów w domowym zaciszu…

Do akcji włączyła się grupa „Szlakiem Wieluńskich Żydów”, która z braku możliwości spotkania się pod pomnikiem upamiętniającym tragedię wieluńskich Żydów zaprosiła wszystkich do internetowej akcji robienia papierowych żonkili, w swoim wydarzeniu, na portalu społecznościowym Facebook „Akcja Żonkile 2020”. W swoim wydarzeniu  Akcja Żonkile 2020 członkowie grupy „Szlakiem Wieluńskich Żydów” napisali:

Kolejny rok włączamy się w akcję Muzeum POLIN. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną nie możemy przeprowadzić akcji w przestrzeni publicznej, nie możemy spotkać się pod pomnikiem wieluńskich Żydów.

Dlatego też namawiamy Was do udziału w akcji w Internecie. Przygotujcie szablon żonkila, kupcie żywy kwiat, zróbcie zdjęcie i wyślijcie do nas. Pokażmy, że możemy być razem pomimo kwarantanny narodowej. Pokażmy, że pamiętamy. Zalejmy Internet żółtymi żonkilami pamięci.

Dnia 19 kwietnia wypada kolejna 77 rocznica powstania w getcie warszawskim. Powstania, w którym garstka Żydów walczyła o godną śmierć. Choć daleko jesteśmy od Warszawy chcemy pokazać, że pamięć o powstańcach nie zginęła.

Chcemy podkreślić, że ich walka była sprzeciwem wobec złamania przez Niemców wszystkich możliwych praw człowieka. Zapytacie po co? Po to, że wydarzyło się to na terenie Polski a zatem jest częścią naszej historii.

Po to, że z historii należy wyciągać wnioski, bo jak mówił Primo Levi: „To się jednak wydarzyło a zatem może wydarzyć się znowu”. Po to, by podtrzymywać Pamięć. Dlaczego Żonkile? Marek Edelman, drugi przywódca powstania, po samobójczej śmierci Anielewicza, przynosił te kwiaty pod pomnik Bohaterów Getta.

W akcję włączyły się dzieci i młodzież z regionu wieluńskiego. Wszyscy rysowali żonkile i wstawiali ich zdjęcia na swoich profilach na portalach społecznościowych. Wielu dorosłych mieszkańców ziemi wieluńskiej solidarnie przypinało sobie do odzieży  żółty symbol powstania w getcie warszawskim.

           

 

 Fot. archiwum Kocham Wieluń