Festyn w parafii św. Wawrzyńca w Dąbrowie

W deszczowe niedzielne popołudnie, 3 września 2017, wierni z parafii p.w. św. Wawrzyńca spotkali się na placu przy domu parafialnym gdzie odbywał się festyn zorganizowany przez Radę Parafialną, księdza proboszcza Rafała Zawiszę, Ochotniczą Straż Pożarną.  Festyn kończył tegoroczne wakacje i był podsumowaniem prowadzonych w parafii półkolonii, a w jego programie każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Dla miłośników dobrej muzyki grał zespół pod kierunkiem Rafała Tomzika, organisty z parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie, wielbicieli starej broni i walk rycerskich bawili rycerze z Bytomia reprezentujący grupę rekonstrukcyjną Leo Corde. Każdy mógł potrzymać w ręce miecz i sprawdzić czy nadaje się na średniowiecznego woja. Mężczyźni mogli przeistoczyć się w rycerzy i ślubować swoim damom wierność i miłość na sposób polski i francuski. Dzieci pod okiem mistrzów uczyły się fechtunku, księdzu, który sprowadził wojowników do Dąbrowy, pozwolono odpalić działo. Wszyscy mogli podziwiać pojedynek na ubitym polu, atrakcją było także stoisko ze starymi sprzętami, pamiątkami minionych czasów, przygotowane przez zbieracza Zenona Nowaka. Wszystkich do zabawy zachęcały kramiki z dobrym jadłem i lokalnymi przysmakami, które przygotowali mieszkańcy.

Grupa muzyczna Rafała Tomzika

Grupa muzyczna Rafała Tomzika

Rycerze z Leo Corde

Rycerze z Leo Corde

Zbieractwo jest pasją

Zbieractwo jest pasją

Hitem popołudnia było widowisko zrealizowane na podstawie bajki Jana Brzechwy „Rzepka”. Wystąpili w nim członkowie Rady Parafialnej, sołtys, ksiądz proboszcz, łącznie 12 osób, które swoimi pomysłowymi i barwnymi strojami oraz brawurowym tańcem do żywiołowej muzyki oczarowały widzów. Bawili się wszyscy, starsi, młodsi i najmłodsi. Dla tych ostatnich atrakcją był przygotowany placyk zabaw pod namiotem (cały czas padał deszcz)i możliwość zobaczenia na żywo wyposażenia strażackiego wozu bojowego.

Inscenizacja "Rzepki"

Inscenizacja „Rzepki”

Do grona ciągnących dołączyła żaba

Do grona ciągnących dołączyła żaba

Rzepa wyrwana

Rzepa wyrwana

Po inscenizacji wspólne zdjęcie wykonawców

Po inscenizacji wspólne zdjęcie wykonawców

Mimo deszczu, na festyn przybyło wielu mieszkańców Dąbrowy i nie tylko. Nikomu nie była straszna woda pod stopami i chwilami nasilający się deszcz. Przygotowane przez organizatorów atrakcje zapewniły przybyłym wszystko, co potrzebne, by dobrze się bawić w gronie przyjaciół.