Ferie zimowe 2018 w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Końca dobiegły ferie zimowe a wraz z nimi cykl zajęć dla dzieci i młodzieży w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Tegoroczna oferta spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Była zróżnicowana pod względem tematów i rodzaju prowadzonych zajęć. Każde z nich nawiązywało do historii Wielunia.  Zawsze staramy się, powiedzieli organizatorzy zajęć, żeby zajęcia były ciekawe, interesujące i trochę inaczej robione niż te, które są w ofercie całorocznej. Chcemy uczestników zainteresować  historią, ale robimy to subtelnie bawiąc i ucząc. Ze względu na zróżnicowanie pod względem wiekowym  w tegorocznym planie znalazły się zajęcia plastyczne, układanie klocków, malowanie kafli, oglądanie filmu czy poszukiwanie na wystawach ukrytych przedmiotów. Postawiliśmy na sprawdzone metody, czyli edukację poprzez zabawę   – podsumowuje Barbara Mrugała, kierownik działu promocyjno-edukacyjnego w MZW.

Zajęcia odbywały się codziennie. W poniedziałki, środy i piątki w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, a we wtorki i czwartki w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie. W Wieluniu odbyły się zajęcia „Z serca dla babci i dziadka”, czyli wykonywanie kolorowych wycinanek, „Żołnierzem być” – pokaz umundurowania oraz wyposażenia żołnierza polskiego z czasu II wojny światowej, „Wieluń z lotu ptaka” – zajęcia plastyczne połączone z podziwianiem panoramy miasta z baszty Męczarni, „Wymarzone autka” – wycinanie, malowanie i wyklejanie papierowych modeli samochodów, „Przy kaflowym piecu” – malowanie replik renesansowych kafli wieluńskich, „O chlebie naszym powszednim” – projekcja filmu oraz poszukiwanie na wystawach sprzętów wykorzystywanych w przeszłości do wypieku chleba.

W Ożarowie odbyły się zajęcia „Dworska etykieta, „ O zachowaniu przy stole”, podczas których uczestnicy dowiedzieli się, jak dawniej przyjmowano gości i jakiej zastawy używano. Był także pokaz parzenia kawy. Zajęcia  „Jak w chałupie wnętrza zdobiono” to warsztaty zdobienia bibułą i papierem, czyli wykonywanie wycinanek i pająków.