Dzień Bezpiecznego Internetu

W  lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Jego celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego korzystania dzieci i młodzieży z jego zasobów. Internet otwiera przed nimi wiele możliwości ale jednocześnie niesie  nowe wyzwania i wiele zagrożeń.

Dynamiczny rozwój Internetu fascynuje i wciąga  nastolatków. Dla nich sieć staje się pozornie prostym narzędziem do kształtowania swojego wizerunku, miejscem złudnie bezpiecznym, gwarantem anonimowości i panaceum na problemy.

W ramach  Dnia Bezpiecznego Internetu mundurowi z wieluńskiej komendy spotykali się z uczniami Szkoły Podstawowej w Kurowie aby rozmawiać na temat bezpiecznego komunikowania się w sieci. Głównym tematem spotkania były rozmowy o zagrożeniach oraz konsekwencjach prawnych wynikających z nierozsądnego korzystania z komputerów.

07 lutego 2023 roku policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną w wieluńskiej komendzie gościła w Szkole Podstawowej Kurowie. Tematem przewodnim spotkania z uczniami były zagadnienia związane z bezpieczeństwem w wirtualnym świecie.

Policjantka opowiedziała o zagrożeniach czyhających w sieci oraz o tym, jak się przed nimi bronić. Omówiono zjawisko cyberprzemocy, negatywne jego skutki oraz konsekwencje związane z naruszeniem prawa.

Mundurowa przestrzegała przed zagrożeniami płynącymi z beztroskiego zawierania znajomości internetowych oraz wyjaśniła dlaczego nie należy zamieszczać w sieci swoich danych osobowych.

Przypomniała, że nie wolno nikogo wyśmiewać i w wirtualnym świecie, ponieważ można za takie zachowanie ponieść konsekwencje, a sieć wbrew pozorom nie zapewnia anonimowości. W trakcie spotkania szczególną uwagę zwrócono na dobre praktyki w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu.

Nie zabrakło również porad, jak postąpić będąc świadkiem cyberprzemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci.

– relacjonuje oficer prasowy KPP w Wieluniu asp. sztab. Katarzyna Grela

Podczas spotkania policjanci przestrzegali także przed zagrożeniami płynącymi z beztroskiego zawierania znajomości internetowych oraz wyjaśniali dlaczego nie należy zamieszczać w sieci swoich danych osobowych.

Internet to kopalnia możliwości i okno na świat, w którym obok wartościowych treści i odpowiedzialnych internautów, spotykamy drastyczne obrazy i agresywnych użytkowników. Te ostatnie mają destrukcyjny wpływ na młodych ludzi. Są oni narażeni na utratę kontroli nad korzystaniem z internetu, co może prowadzić do izolacji, zaniedbywania nauki, zdrowia czy kontaktów z rówieśnikami w realnym świecie.

Lista niebezpieczeństw płynących z internetu jest długa i zmienia się wraz z rozwojem nowych technologii. Stąd potrzeba uczulania w tym kierunku dzieci i młodzieży oraz stąd też potrzeba podnoszenia świadomości rodziców, mówienia o nowych, niepokojących zjawiskach oraz o tym, jak najskuteczniej postępować w przypadku wirtualnych zagrożeń. Szczegółowo na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu wcześniej pisaliśmy – tutaj.

     

                                   

     

tekst: Ewa Misiak- Kocham Wieluń

fot. KPP w Wieluniu