Dożynki Gminy Wieluń

Koniec żniw, dożynki, to święto rolników. Zwyczajowo łączono je ze świętem Matki Bożej Zielnej, ale odbywały się też na początku września, już po sprzątnięciu wszystkich zbóż. W Encyklopedii tradycji polskich czytamy: Po ścięciu ostatniego łanu, dziewczęta, które najlepiej pracowały przy żniwach, wiły co najmniej dwa wieńce dożynkowe: jeden z „ wszelkiego zboża wraz z grochem i prosem”, drugi „mniejszy z laskowych orzechów”. Nadchodził dzień dożynek. W różnych okolicach rozmaicie je nazywano: wyżynki, obżynki, okrężne, wieniec, wieńcowe. Żniwiarze wykonali ciężką pracę, a na jej dowód składali gospodarzowi dar z wieńców, owoców, orzechów i chleba upieczonego z ziarna zżętego zboża… Orszak dożynkowy prowadzili najlepsi żniwiarze w wieńcach na głowie, za nimi szli odświętnie ubrani żeńcy i pozostali mieszkańcy wsi. Jeżeli były to dożynki dworskie, wszyscy zmierzali najpierw do kościoła, w którym ksiądz święcił wieńce, a potem oddawali je do dworu. Przyjmował je oczekujący na progu dworu dziedzic z całą rodziną. Dożynki kończyły się ucztą z muzyką i tańcami…

Tegoroczne Dożynki Gminy Wieluń (gmina miejsko – wiejska) odbyły się w niedzielę 19 sierpnia w Rudzie. Początek świętowania to: utworzenie korowodu dożynkowego z wieńcami dożynkowymi, pocztami sztandarowymi OSP i jego przemarsz przez pięknie udekorowaną wieś na plac dożynkowy, gdzie odprawiona została Msza św. dziękczynna za zbiory. Mszę odprawił ks. Bogdan Kijak,  proboszcz parafii św. Wojciecha w Rudzie. W czasie Eucharystii starościna i starosta dożynek, jako dar ołtarza przekazali bochen chleba i kosz owoców z tegorocznych zbiorów. Częścią szczególną Eucharystii było poświęcenie 16 wieńców dożynkowych, wiele, z racji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, z elementami narodowymi, przygotowanych przez Sołectwa: Kadłub, Gaszyn, Dąbrowa, Ruda, Turów, Kurów, Widoradz, Starzenice, Masłowice, Małyszyn, Borowiec, Jodłowiec, Nowy Świat, Olewin, Sieniec, Bieniądzice.  W słowie skierowanym do uczestników Mszy św. Dziękczynnej, w tym do przedstawicieli władz samorządowych i parlamentarnych, ks. Bogdan nawiązując do przeczytanych tekstów z księgi Joela i Ewangelii o uzdrowieniu 10 trędowatych oraz słów Psalmu „Bóg błogosławi, ziemia plon wydaje” mówił o wdzięczności Bogu za dar zbiorów i o tym, że należy je tak dzielić by nikomu nie zabrakło chleba. Mówił także o poszanowaniu Niedzieli. Liturgię ubogacała orkiestra z Kurowa działająca przy Wieluńskim Domu Kultury.

 

 

 

 

 

  

   

Po Eucharystii rozpoczęła się obrzędowa część dożynek.  Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego głos zabierali: Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia i gospodarz Dożynek, Krzysztof Owczarek, przewodniczący Rady Powiatu, Piotr Polak, poseł na Sejm RP. Odczytane zostały także listy od Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz od Andrzeja Chowisa, przewodniczącego Komisji Kontaktów z Zagranicą i Współpracy Regionalnej Łódzkiego Sejmiku Wojewódzkiego. Burmistrz Paweł Okrasa i starosta Marek Kieler przyjęli z rąk starosty (Dariusz Maniak) i starościny (Aneta Wrzosek) Dożynek chleb, który wspólnie pokrojono i podzielono wśród obecnych na placu dożynkowym. Części obrzędowej towarzyszył Zespół Śpiewaczy „ Czeremcha” z Filii Bibliotecznej w Rudzie, prezentujący tradycyjne pieśni dożynkowe. W tej części wszystkie sołectwa zaprezentowały swoje wieńce. Wyrazem uznania dla sołectw były upominki ufundowane przez władze gminne. Upominek w postaci wyjazdu do ciepłych źródeł w Uniejowie otrzymali członkowie Zespołu „Czeremcha”. Po odprowadzeniu sztandarów (13 pocztów sztandarowych OSP) rozpoczęła się część artystyczna. Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Rudzie. W ich wykonaniu zebrani zobaczyli uroczystego poloneza. Kolejna prezentacja to barwne widowisko „Rzepka” zrealizowane na podstawie wiersza Juliana Tuwima przez przedszkolaków. Uwagę zebranych przyciągnęła wiązanka pieśni patriotycznych wykonana przez chór szkolny prowadzony przez Jakuba Jurdzinskiego.

 

 

 

 

 

 

Wszyscy czekali na podsumowanie konkursu na najładniej udekorowaną dożynkowo posesję. Wzrok niewątpliwie przyciągały dekoracje przy Szkole Podstawowej oraz wozy konne zaprzężone w rumaki wykonane ze słomy…

Dla wytrzymałych atrakcją były: występ satyryka Tadeusza Drozdy, koncert Leyla oraz koncert Bartosza Jagielskiego, a dla pasjonatów tańca zabawa taneczna prowadzona przez Pawła Wlazłego z Party Time.