Uroczystość Wniebowzięcia NMP przypadająca w dniu 15 sierpnia zgromadziła w Dolinie Objawienia w Kałużach – Dzietrznikach w parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dzietrznikach wielką liczbę czcicieli Matki Bożej. Przybyli tu z pocztami sztandarowymi strażacy z jednostek OSP, orkiestra, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele władz samorządowych, gminnych, powiatowych, przedstawiciele Nadleśnictwa Wieluń, Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wieluniu z Jakubem Jurdzińskim, by ubogacić liturgię uroczystej Mszy św. koncelebrowanej, sprawowanej z racji 300 lat koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, 100 lat objawień fatimskich, 140 lat objawień w Gietrzwałdzie oraz w intencji Ojczyzny z racji ważnych sierpniowych rocznic. Eucharystii przewodniczył ks. bp Andrzej Przybylski, towarzyszyli mu ks. prałat Marian Stochniałek, ks. Piotr Placek.

Celebransi Mszy św. i służba liturgiczna

Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wieluniu

Delegacje Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych

Wierni z bukietami ziół i kwiatów

Wierni na Mszy św.
Słowo Boże nawiązujące do Ewangelii wg św. Łukasza wygłosił ks. bp Andrzej Przybylski. Mówił on m.in. o tym, czym w swoim życiu kierowała się Maryja, której Duch Święty objawił to, co miało stać się Jej misją-zostać Matką Syna Bożego. Pełne objawienie dokonało się, mówił kaznodzieja, w osobie Jezusa Chrystusa, gdybyśmy w to nie wierzyli, oszukiwalibyśmy Syna Bożego. Po co nam więc objawienia maryjne? Dlaczego przychodzimy w miejsca tych objawień? Odpowiedź może być jedna. Syn Boży poprzez swoją Matkę, kobietę napełnioną Duchem Świętym, chce nam jeszcze coś powiedzieć. Celem życia człowieka jest osiągnąć zbawienie i życie wieczne, a jeśli dusze ludzkie się pogubią, Maryja pokazuje im drogę ratunku, Różaniec, jedną z najważniejszych modlitw, o której mówiła dzieciom z Fatimy. Bóg nie chce naszej śmierci, a Wniebowzięcie Maryi pozwala nam zrozumieć, że ostatecznie zwycięży dobro i że tak jak Maryja możemy osiągnąć niebo. Przypominają nam o tym słowa modlitwy wyryte na tablicy obok figury Matki Bożej przy Źródełku: „Matko Boża, Leśna Pani, wskazuj drogę wędrującym do domu Ojca, który na nas czeka. Wyproś u Swego Syna, nam pielgrzymom na tej ziemi, ożywczą świeżość źródła, byśmy nie ustawali w miłowaniu Boga i człowieka (…)”.
Dziś, przychodząc do Doliny Objawienia, do cudownego Źródła, do leśnego sanktuarium, którego dachem jest błękitne niebo, ścianami wysokie leśne drzewa, modlimy się w wyżej wymienionych intencjach, staramy się także obmyć z naszych grzechów i stać się lepszymi ludźmi, takimi, którzy każdego dnia będą przynosić Jezusa drugiemu człowiekowi, człowiekowi cierpiącemu, choremu, pogubionemu. Przychodźmy tu, gdzie w ciszy lepiej słychać Boga, zakończył.

Odpoczynek przy drogowskazie do Źródełka

Figura Matki Bożej przy cudownym Źródełku
Na zakończenie Eucharystii ks. bp poświęcił bukiety z kwiatów, ziół i kłosów zboża. Pamiętamy, że sierpniowa uroczystość Wniebowzięcia NMP, na pamiątkę tradycji, według której Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, zioła i kłosy zbóż nazywana jest także świętem Matki Bożej Zielnej.