Dobre książki i kawa… Spotkanie z Romanem Czejarkiem

W ramach działającego przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu, Dyskusyjnego Klubu Książki, 20 października odbyło się spotkanie z Romanem Czejarkiem.

Spotkanie z Romanem Czejarkiem prowadzi Iwona Podeszwa

Spotkanie z Romanem Czejarkiem prowadzi Iwona Podeszwa

Roman Czejarek opowiada o audycji "Lato z Radiem"

Roman Czejarek opowiada o audycji „Lato z Radiem”

Uczestnicy spotkania z Romanem Czejarkiem

Uczestnicy spotkania z Romanem Czejarkiem

Roman Czejarek – z wykształcenia inżynier elektryk, z racji wykonywanego zawodu dziennikarz, radiowiec, fotografik, publicysta, autor kilkuset tekstów publicystycznych (Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Super Expres…), kilku humorystycznych opowiadań, wielu książek („Sekrety Szczecina, „Zakony rycerskie na ziemiach pogranicza”, „Polska według Czejarka. Przewodnik po miejscach niezwykłych”…), konferansjer, kolekcjoner, podróżnik (Afganistan, Peru, Syria, Laos, USA, Kuba) – urodził się w 1966 r. w Szczecinie. Przez okres studiów związany był z Akademickim Radiem Pomorze, później z Polskim Radiem Szczecin (prowadził Studium Bałtyk). Pisał do gazet lokalnych, m.in. „Morze i Ziemia”, czasopism ogólnopolskich, w tym do „Polityki”, „Przeglądu Tygodniowego”, „Tygodnika Kulturalnego”, „Karuzeli” oraz do czasopism specjalistycznych, m.in. do „Morze, Statki, Okręty”. Popularność przyniósł mu reportaż „Kup Pan czaszkę” (1986 r.).

Książki Romana Czejarka

Książki Romana Czejarka

W latach 1986–1990 był korespondentem i współpracownikiem Radiowej Trójki i Rozgłośni Harcerskiej. W 1991 r. związał się z Programem I Polskiego Radia. Jego nazwisko pojawiało się w takich audycjach jak: „Muzyka i Aktualności”, „Sygnały Dnia”, a od 1992 roku przez kolejnych 25 lat w „Lato z Radiem”(był szefem, prowadził audycje i imprezy plenerowe, wymyślił i organizował największe trasy koncertowe, nagrywał płyty i kasety z przebojami „Lata z Radiem”). W jego zawodowej karierze, w latach 1994–1997, był członkiem zarządu i wiceprezesem Polskiego Radia S.A.

Kolejny etap jego kariery to Program I Telewizji Polskiej (audycje „Kawa czy Herbata”, „Nocne rozmowy”) i Program II TVP (teleturnieje „Tele Milenium”, „Gilotyna”), a po zakończeniu współpracy z telewizją publiczną przez dwa lata współpraca z TVN (Studio TTV).

Na wieluńskim spotkaniu miłośnicy jego talentu pytali o fenomen audycji „Lato z Radiem”, o kulisy pracy w radio i telewizji, o trasy koncertowe „Lata z Radiem” i występujące na nich gwiazdy.  Swoje związki z audycją „Lato z Radiem” opisał w trzech książkach (ostatnia „Kochane Lato z Radiem”). Dziś, kiedy już od dwóch lat nie jest z tą audycją związany myśli tylko o jednym, by nowi twórcy nie obniżyli wypracowanego przez 25 lat poziomu audycji (tu krótka refleksja nad słowami 'dziennikarz’ i 'prezenter’ i wpływem komercji na jakość programów).

Kolejne pytania uczestników dotyczyły odbytych podróży. Odpowiadając, Roman Czejarek powiedział: – mocno zapamiętałem Afganistan (pobyt w bazie wojskowej i rozmowy z polskimi żołnierzami) i Peru (był uczestnikiem i rzecznikiem prasowym Międzynarodowej Wyprawy Badawczej na dno Kanionu rzeki Rio Colca w latach 2008 -2009, za co otrzymał wyróżnienie Uniwersytetu w Arequipie i polskie wyróżnienie za najlepsze fotografie peruwiańskich kondorów). Wspomniał również swój wyjazd do Waszyngtonu i wywiad z Prezydentem Bilem Clintonem…

Inną pasją Romana Czejarka, o którą pytali słuchacze to kolekcjonowanie starych pocztówek ze Szczecina i Pomorza Zachodniego z przełomu XIX i XX wieku oraz płyt analogowych, których ma kilka tysięcy. Ze zbieraniem pocztówek (tu dygresja – określenie „ pocztówka” wymyślił Henryk Sienkiewicz) związane jest wiele ciekawych historii i anegdot, o czym z wrodzoną sobie swadą opowiedział uczestnikom spotkania.

Spotkanie z Romanem Czejarkiem zapadnie na długo w pamięci uczestników. Może dobrze, że nie zbudowano dla niego elektrowni atomowej, w której miał pracować jako inżynier? Zyskała na tym niedopatrzeniu niewątpliwie kultura polska.