XXVI Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” przyniósł kolejne sukcesy młodym wykonawcom zespołów folklorystycznych ziemi wieluńskiej. Wzięło w nim udział prawie 350 artystów wraz z opiekunami z całej Polski.
Przez dwa festiwalowe dni w MGOK-u oglądać można było występy grup śpiewaczych, solistów śpiewaków, grup obrzędowych, kapel, instrumentalistów i zespołów pieśni i tańca. Przyjechali z całej Polski, ale najliczniejszą była reprezentacja Podkarpacia.
W komisji zasiadali: prof. dr hab. Jan Adamowski – językoznawca, kulturoznawca, folklorysta, Kierownik Zakładu Kultury Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dr hab. Tomasz Nowak – etnomuzykolog, adiunkt w Zakładzie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, dr Kinga Strycharz-Bogacz – etnomuzykolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autorka wielu publikacji z zakresu muzyki ludowej, tradycji muzyczno-religijnej, dyrygentka, mgr Jolanta Dragan – kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, badaczka kultury ludowej. Pula nagród wynosiła w tym roku 11 tys. zł. Każdy ze zwycięzców otrzymał drewnianego Ptoka Klepoka.
W KATEGORII ZESPOŁÓW OBRZĘDOWYCH: Nagrodę Główną dużego drewnianego klepoka przyznano Dziecięcemu Zespołowi Obrzędowemu z Ożarowa za wykonanie widowiska „Majowe” w reżyserii Wandy Majtyki i opiekuna zespołu Haliny Gniłki.
W KATEGORII SOLISTOW ŚPIEWAKÓW III nagrodę wyśpiewała Klaudia Pawlak
z Dziecięcego Zespołu Obrzędowego z Ożarowa.
W KATEGORII GRUP ŚPIEWACZYCH: II nagrodę i małego drewnianego klepoka otrzymał: Wokalny Zespół Ludowy z PMDKiS z Wielunia przygotowany przez Jagodę Majtykę.
III nagrodę Dziecięcy Zespół Ludowy „Dębina” z Osjakowa pod okiem Tomasza Majtyki.
Gratulacje dla młodych artystów i opiekunów zespołów, dzięki którym tradycja i zwyczaje ziemi wieluńskiej przekazywana jest kolejnym młodym pokoleniom.
Źródło: Zespół Szkoły i Przedszkola w Ożarowie