Już dawno 100.rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości przeszła do historii, ale nadal do niej wracamy. Przypominamy jej rangę i czcimy wieczornicami. Tak było i w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu w dniu 28 listopada, gdzie Szkolna Grupa Teatralna przygotowała wieczór poezji pt. „Ta, co nie zginęła” w reżyserii Anety Strugacz, Marii Wardęgi i Anny Pawlak – Łaciny.
Na spotkanie z poezją patriotyczną, przy zapalonych świecach, przybyli liczni zaproszeni goście, a wśród nich starosta wieluński Marek Kieler i były starosta Andrzej Stępień. O tym, jaki to będzie wieczór i jaki nastrój będzie mu towarzyszył powiedział pierwszy cover Obywatela G.C. „Nie pytaj o Polskę”. Po nim zabrzmiały piękne strofy polskiej poezji. Młodzież recytowała wiersze m.in.: Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej („Barwy narodowe”), Tadeusza Różewicza („Oblicza Ojczyzny”), Adama Asnyka („Póki w narodzie myśl swobody żyje”), Cypriana Kamila Norwida („Moja piosnka”). Recytacje przeplatano piosenkami żołnierskimi i patriotycznymi z repertuaru znanych polskich wykonawców. Były to m.in.: „Powrócisz tu” Ireny Santor, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat” Sławy Przybylskiej, żołnierskie „Białe róże”, czyli „Rozkwitały pąki białych róż”, „Ja to mam szczęście” polskiego poety i kompozytora Grzegorza Tomczaka i jeden z najnowszych patriotycznych utworów filmowych – „Miasto” z filmu „Miasto 44”.
Korzystając z okazji świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości i obecności przedstawicieli władz samorządowych dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Dariusz Kowalczyk wraz z wicedyrektorem Agatą Piskułą serdecznie podziękowali za wieloletnią i owocną współpracę byłemu staroście Andrzejowi Stępniowi. Zaskoczony starosta powiedział:
Dzięki tak wspaniałym ludziom jak dyrektorzy placówek oświatowych, między innymi, bo nie chcę tutaj nikogo pominąć, udało nam się wspaniale funkcjonować i zrobić wiele dobrego dla mieszkańców naszego powiatu.
Wieczór poezji w „Długoszu” znów poruszył i pozostanie w pamięci słuchaczy.
Zdjęcia – Ewa Misiak – Kocham Wieluń