„Polska niepodległa – u zarania II Rzeczypospolitej (1905 – 1921) – Konkurs wiedzy historycznej

Tobiasz Miś i Dawid Haladyn zwycięzcami konkursu wiedzy historycznej

 W dniach 27-28 listopada 2018 r. w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbył się konkurs wiedzy historycznej dla szkół podstawowych i średnich pn. „Polska niepodległa – u zarania II Rzeczypospolitej (1905-1921)”. Wśród uczniów szkół podstawowych najlepszy okazał się Tobiasz Miś ze Szkoły Podstawowej w Białej, a wśród uczniów szkół średnich Dawid Haladyn z II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Korczaka w Wieluniu.

Celem konkursu było utrwalenie i pogłębienie wiedzy dotyczącej wydarzeń historycznych związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące między innymi ojców niepodległości, traktatu wersalskiego, formacji wojskowych i procesu odradzania się Polski w 1918 roku.

– Jesteśmy pod wrażeniem wiedzy uczniów i ich orientacji w tematyce niepodległościowej. Pytania miały różny stopień trudności, ale większość z nich nie stanowiła dla uczestników problemu – podkreśla Jan Książek, dyrektor MZW.

Konkurs był dwuetapowy. Najpierw uczniowie rozwiązywali test pisemny, następnie trzy najlepsze wyniki kwalifikowały uczniów do ścisłego finału. Tam w części ustnej uczestnicy losowali pytania, na które musieli odpowiedzieć w określonym czasie. Szczególnie wyrównana walka miała miejsce w finale konkursu dla szkół ponadpodstawowych. Dawid Haladyn zwyciężył po emocjonującej dogrywce. Najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody w postaci sprzętu elektronicznego.

Wyniki:

Szkoły podstawowe

I miejsce – Tobiasz Miś (Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Białej)

II miejsce – Jakub Strycharek ( Szkoła Podstawowa w Naramicach)

III miejsce – Paweł Ciupa (Szkoła Podstawowa w Sieńcu)

Szkoły średnie

I miejsce – Dawid Haladyn (II Liceum Ogólnokształcące im. J. Korczaka w Wieluniu)

II miejsce – Tomasz Olszowiak (Zespół szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica w Wieruszowie)

III miejsce – Klaudia Rosińska – (I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Wieluniu)

      

Tekst i zdjęcia Archiwum Muzeum Ziemi Wieluńskiej