Część oficjalną uroczystości pod obeliskiem upamiętniającym zamordowanych w Katyniu nauczycieli oraz pod pomnikiem katyńskim na wieluńskim cmentarzu poprzedziła Msza św. w wieluńskiej kolegiacie i złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II. Mszę św. w intencji zamordowanych w Katyniu w roku 1940 i w intencji ofiar katastrofy lotniczej z kwietnia 2010 roku odprawił ks. kanonik Jacek Zieliński. On też wygłosił krótkie słowo do licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowych i administracyjnych, harcerzy, kombatantów, przedstawicieli stowarzyszeń, księży i sióstr zakonnych, członków Rodzin Katyńskich oraz Sybiraków.
Cytując wiersz Z. Herberta ”Guziki” mówił o tym, że tylko dzięki nim – guzikom, jedynej pamiątce po zamordowanych, na grobach których wyrósł celowo zasadzony las, zaczęła się przerzedzać katyńska zmowa milczenia i pojawiać prawda o wydarzeniach z kwietnia 1940 roku. Jednakże w imię poznania prawdy, rozluźniły się dyplomatyczne stosunki polsko – radzieckie, a epilogiem była śmierć generała Władysława Sikorskiego w lipcu 1943 roku. I znów mgła…
Dziś wiele wiemy o Katyniu, znamy tzw. Listę Katyńską. Lista Katyńska jednakże się wydłużyła… Dołączyli do niej Ci, co zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku, w drodze do Katynia na uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 70 lat.
Dziś pamięcią i modlitwą obejmujemy nie tylko ich, ale wszystkie ofiary okupacji radzieckiej i niemieckiej. Modlimy się także o jedność wśród Polaków i o pokój, dodał. Swoje słowo ks. Jacek Zieliński zakończył fragmentem wiersza Zbigniewa Herberta „Przesłanie Pana Cogito”.
Podczas uroczystości pod pomnikiem zamordowanych w Katyniu nauczycieli powiatu wieluńskiego (zginęło ich 150-ciu, w tym 40-tu z samego Wielunia), po odśpiewaniu Hymnu Narodowego, słowo do zgromadzonych wygłosili Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Andrzej Stępień – starosta wieluński, Paweł Okrasa – burmistrz Wielunia.
Po ich wystąpieniach obecne na uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów czemu towarzyszył śpiew połączonych chórów Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wieluniu pod kierunkiem Jakuba Jurdzińskiego. Zapadły w pamięć piosenki Żołnierskie buty, Biały krzyż i Modlitwa o pokój.
Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem nauczycieli przedstawiciele władz udali się na wieluński cmentarz, gdzie pod Pomnikiem Katyńskim złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pamięci.