Wystawa „Polskie drogi do niepodległości”

W Muzeum Ziemi Wieluńskiej z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości 4 listopada otwarta została wystawa „Polskie drogi do niepodległości”. Na wystawie prezentowane są fotografie,  obrazy, elementy umundurowania i broń, jako że do historii XIX wieku zachowało się wiele obrazów z epoki, dużo broni, elementów umundurowania i oporządzenia wojskowego oraz wiele innych pamiątek patriotycznych, krzepiących Polaków w okresie zaborów, wypożyczonych z kilku muzeów i ze zbiorów prywatnych.

Wystawę zorganizowano w oparciu o zbiory Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Muzeum Regionalnego w Kutnie, Muzeum okręgowego w Sieradzu, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Muzeum Częstochowskiego, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz zbiory prywatne Jarosława Frątczaka z Łodzi,  Edwarda Grobelnego z Sieradza, Henryka Krzemińskiego z Osjakowa, Przemysława Buckiego z Wielunia, Andrzeja Czyża z Wielunia oraz dzięki środkom na zakup eksponatów przekazanym przez Jadwigę Rand i rodzinę Drążkiewiczów.

Wystawa „Polskie drogi do niepodległości” jest  wystawą obrazującą wysiłki Polaków, także tych z ziemi wieluńskiej,  dążących do odzyskania niepodległości utraconej po trzech rozbiorach. Można na niej prześledzić wydarzenia z końca wieku XVIII (Powstanie kościuszkowskie), wieku XIX i początku XX ukazujące próby ratowania Ojczyzny, począwszy od czasów napoleońskich (Księstwo Warszawskie) poprzez wielkie powstania narodowe w Królestwie Polskim utworzonym na Kongresie Wiedeńskim po upadku Napoleona w 1815 roku (Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe) i wydarzenia z czasów
I Wojny Światowej, w czasie której na skutek konfliktu między zaborcami zaistniała szansa wybicia się na Niepodległość.

Otwarcie wystawy uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu  Zespołu Wokalnego pod kierunkiem Urszuli Tyczki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wieluniu.

     

     

      

Wystawę można oglądać do 31 marca 2019 roku

Zdjęcia; Archiwum Muzeum Ziemi Wieluńskiej