XXVI Dni Dziedzictwa Europejskiego w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

W niedzielę 9 września w Muzeum Ziemi Wieluńskiej zainicjowano Europejskie Dni Dziedzictwa 2018. To już kolejna XXVI odsłona. Złożyły się na nią: rajd rowerowy szlakiem dawnej wąskotorówki, wernisaż wystawy JURA i KARKONOSZE – WROTA CZASU  i chwila poezji z udziałem poetki Niny Pawlaczyk.

W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nie mogło zabraknąć wątków historycznych. Uczestnicy rajdu, którego celem była dawna granica w Praszce dowiedzieli się jak odzyskanie niepodległości wyglądało w Wieluniu i co o z tymi wydarzeniami miała wspólnego kolejka wąskotorowa.
W Praszce, wycieczkowicze zwiedzali miasto i Muzeum, zobaczyli też odrestaurowaną lokomotywę, która służyła Wieluńskiej Kolei Wąskotorowej aż do zamknięcia linii.  Przewodnikiem był dr Zbigniew Szczerbik – dyrektor Muzeum w Praszce.  W tym samym dniu, w wieluńskim muzeum, została otwarta wystawa malarska „Jura i Karkonosze – wrota czasu”. Na wystawie prezentowane są prace Jolanty Madej i Janusza Motylskiego.

        

       

 Jolanta Madej to absolwentka ASP w Krakowie Wydział Grafiki w Katowicach, członek Polskiego Związku Artystów Plastyków. W latach 2013 i 2015 była komisarzem Międzynarodowych Plenerów Miejskich w Wieluniu, Jej prace były eksponowane w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Janusz Motylski (Karpacz) – absolwent studiów na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Filia w Cieszynie (1989) oraz studiów na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, gdzie pisał pracę dyplomowa z zakresu filozofii piękna pod kierunkiem śp. bpa  Ignacego Deca (2004)

Nina Pawlaczyk (Wieluń) – urodzona w Wierzchlesie, emerytowana nauczycielka, Autorka 8 tomików poezji: Chwile ulotne (2011), Spacer po linie (2012), Romans z Czasem (2013),  Powrócić zapachem chleba  (2014),  Do – tkliwość  (2015), Poza tym normalnie (2016), Lustrzane odbicia (2017), Prosty rachunek  (2017)

       

 

      

      

Zdjęcia Archiwum Muzeum Ziemi Wieluńskiej