6 października, odbył się spacer po terenach dawnej Cukrowni Wieluń. Spacer zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Wielunia. Wydarzenie zgromadziło licznych mieszkańców, którzy mieli okazję przypomnieć sobie bogatą historię tego ważnego dla regionu zakładu przemysłowego, który funkcjonował w latach 1912 – 2003. Spacer był nie tylko okazją do zwiedzenia zachowanych budynków, wpisanych do ewidencji zabytków, ale również do wysłuchania opowieści o rozwoju technologii produkcji cukru i zmianach jakie przez dziesięciolecia przeszła cukrownia.
Dzisiaj odbył się spacer zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Wielunia po terenach dawnej Cukrowni. Uczestnicy mieli okazję poznać bogatą historię zakładu, który powstał w 1912 roku i przez dziesięciolecia był kluczowym ośrodkiem przemysłowym regionu.
Podczas spaceru przywołano wspomnienia o rozwoju technologii produkcji cukru i transformacjach, jakie cukrownia przechodziła przez lata. Obiekt, będący świadkiem wielu zmian, pozostaje ważnym symbolem lokalnej tożsamości.
Przewodnikami byli Lidia Ostrowska, mieszkanka jednego z budynków na terenie cukrowni oraz Zbigniew Rybczyński. Spacer wzbogaciły osobiste opowieści przewodników, którzy przywołali dawne lata świetności tego miejsca. Więcej o historii cukrowni można przeczytać: tutaj.
– relacjonuje na swoim FB Towarzystwo Przyjaciół Wielunia
Choć Cukrownia Wieluń zakończyła swoją działalność w 2003 roku, jej dziedzictwo wciąż żyje w pamięci mieszkańców. Zachowane budynki są nie tylko świadectwem dawnych czasów, ale także ważnym elementem tożsamości lokalnej społeczności. Ich obecność przypomina o przemysłowej historii miasta i regionu, a także o ludziach, którzy przez dziesięciolecia związani byli z tym miejscem.
Spacer zrealizowany został w ramach projektu „Historia blisko nas”, w ramach dofinansowania pozyskanego z programu Mikrogranty w Łódzkiem, sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – CRSO w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Tekst: Ewa Misiak – Kocham Wieluń
źródło: Towarzystwo Przyjaciół Wielunia