Książka ukazała się nakładem Łódzkiego Wydawnictwa Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński, które za cel postawiło sobie wydawanie publikacji promujących piękno, tradycję oraz historię miast i regionów Polski. „Sekrety Wielunia, Praszki i Wieruszowa” idealnie wpasowują się w ten cykl wydawniczy. Temat i tytuł przyciągnęły do Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie 22 listopada, odbyła się prezentacja, wszystkich tych, którym bliskie są sprawy ich małych ojczyzn. Przybyli, więc czytelnicy z Wielunia, Praszki i Wieruszowa, miejscowości, które jeszcze w latach 50 – tych XX wieku stanowiły jeden powiat wieluński.
Autorka, Magdalena Kopańska, dziennikarka, aktualnie pracownik Muzeum Ziemi Wieluńskiej idąc tropem dziennikarza historycznego, wychwyciła historie przedstawiające ludzi, miejsca i związane z nimi wydarzenia, do tej pory mało znane, a frapujące i wywołujące dreszczyk emocji.
Ludzie, o których pisze to m. in.: Józef Grajnert – redaktor czasopisma „Zorza”, Ireneusz Kanicki – aktor scen warszawskich, kandydat na dyrektora Teatru Narodowego, Leon Pieczyński – miłośnik rowerów z ulicy Sieradzkiej, Tadeusz Niżankowski – starosta wieluński, Joanna Żubrowa – markietanka; Wydarzenia to m.in. Koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia, prawybory w Wieruszowie, wodowanie statku „Wieluń”; Miejsca to: ratusz wieluński, kamieniołom wieluński, łaźnia miejska, Szpital p.w. Wszystkich Świętych, Dworzec kolejki wąskotorowej w Wieluniu, Młyn w Bolesławcu, cmentarz w Praszce z frapującym pomnikiem Leona Dobrowolskiego…
Zachętą do sięgnięcia po tę lekturę były przeczytane dwa rozdziały: Nie byle, jaka piwnica ( o schronie przy ulicy Ewangelickiej) oraz Alkohol i rodzynki z przemytu ( przemyt na granicy polsko – niemieckiej). Przeczytał je Gabriel Wyględacz – prezes Radia Ziemi Wieluńskiej. Jak zapewniła Autorka, takich wciągających historii w książce można znaleźć dużo więcej, jako że cała książka to 40 opowieści (tak wyglądają książki z serii „Sekrety”) o sekretach i tajemnicach trzech miast naszego regionu.
Zachęcamy więc do lektury.