W przeddzień 99. rocznicy odzyskania niepodległości w Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarto wystawę 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa w operacji Market Garden. Wystawa przypomina pośrednio jak wątła i krucha była polska niepodległość odzyskana w 1918 r. Szybko, bowiem minęło dwudziestolecie międzywojenne 1918-1939. Przyszedł wrzesień 1939 i Polska utraciła niepodległość na długie 6 lat. Operacja Market Garden, w której wzięli udział polscy spadochroniarze z utworzonej w 1940 r. w Szkocji, 1. Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego, to jeden z etapów walki Polaków o wyzwolenie spod okupacji niemieckiej.
Spośród ukazanych na wystawie wątków poświęconych formowaniu i funkcjonowaniu Brygady, szczególnie mocno zaakcentowano udział gen. Stanisława Sosabowskiego i jego żołnierzy w największej operacji powietrznodesantowej czasu II wojny światowej, przeprowadzonej we wrześniu 1944 r. na terytorium okupowanej Holandii, operacji o kryptonimie Market Garden.
Na ekspozycji zaprezentowane zostały m.in. elementy uzbrojenia oraz wyposażenia polskich spadochroniarzy. Wśród nich znalazła się broń osobista (pistolety maszynowe Sten, Thompson, karabiny Lee Enfield) i zespołowa (lekki karabin maszynowy Bren), pojemnik zrzutowy wraz ze spadochronami, umundurowanie żołnierzy włącznie z charakterystycznymi kurtkami spadochroniarskimi Denison Smock oraz oryginalne pieczęcie brygady, w tym imienna dowódcy gen. Sosabowskiego.
Wyjątkową rangę wśród eksponatów mają obiekty wydobyte na polu bitewnym pod Driel niedaleko Arnhem, gdzie przez przypadek zrzuceni zostali Polacy w ramach operacji Market Garden oraz wystawa planszowa autorstwa Cornelii Baltussen ( jedna z dwóch będących w Polsce).
Wystawę przygotowano w oparciu o zbiory Muzeum Ziemi Wieluńskiej i obiekty wypożyczone z szeregu polskich muzeów ( m.in. Muzeum II Wojny światowej w Gdańsku, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie) oraz zbiorów prywatnych (m.in. dr Bożeny Rabikowskiej, Jacka Dziedzieli – prezesa Klubu Byłych Żołnierzy Powietrzno- Desantowych „Czerwone Berety”).
W otwarciu wystawy wzięli udział żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej im. Gen. Bryg. Stanisława Sosabowskiego, należącej do Garnizonu Kraków. Żołnierze biorący udział w wydarzeniu przyjechali do Wielunia z Gliwic, gdzie stacjonuje 6. Batalion tej Brygady. Na stoiskach przed muzeum żołnierze zaprezentowali m.in. elementy współczesnego uzbrojenia i wyposażenia brygady, kontynuującej tradycje 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.
W strojach historycznych zaprezentowali się natomiast członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej Związku Polskich Spadochroniarzy Oddział XII w Łodzi.
Ekspozycję otwartą w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w dniu 10 listopada 2017 r. i będzie można oglądać do 31 marca 2018 r.