Muzeum Ziemi Wieluńskiej i Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej włączyły się aktywnie w kolejną edycję Nocy Muzeów, która w tym roku przypadła na 20 i 21 maja. W pierwszym dniu swoje podwoje otworzyło Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu. W godzinach od 17.00 do 24.00, każdy, kto chciał, mógł indywidualnie oglądać wystawy stałe i czasowe (zbiorowe oglądanie odbywało się w godzinach od 21.30 do 23.00), przejść się do baszty Męczarni, ale przede wszystkim uczestniczyć w zaproponowanych wydarzeniach towarzyszących, a było ich wiele, łącznie z zajęciami edukacyjnymi dla dzieci i możliwością zakupu po promocyjnej cenie wydawnictw albumowych. Na początek otwarta została wystawa czasowa zatytułowana Średniowieczny Wieluń, na której w późniejszej godzinie odbył się pokaz odlewania ozdób cynowych.
Wielu słuchaczy przyciągnął interaktywny pokaz historyczny Na Grunwald – prezentacja zwyczajów, strojów i uzbrojenia, który zaprezentował Michał Rychlicki z Agencji Artystycznej – „Pan Michał”.
Swoich fanów miała też Orkiestra Dęta OSP Łubnice (powstała w 1916 roku), która dała koncert przed budynkiem Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Orkiestrę w zastępstwie kapelmistrza Artura Krzęcia poprowadził Bartosz Kacała. Występowi orkiestry towarzyszył pokaz taneczny w wykonaniu cheerleaderek z Łubnic, przygotowanych przez Justynę Kacałę.
Ciekawą propozycją były popisy krasomówcze Joanny Bogus z Gimnazjum w Czarnożyłach i Mateusza Jakubowskiego z Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 w Wieluniu, zwycięzców I Powiatowego Konkursu Krasomówczego.
Po popisach krasomówczych odbyło się spotkanie z księdzem Maciejem Osetem, proboszczem z Gaszyna, wcześniej misjonarzem w Zambii (2007 -2013) i na Jamajce. Spotkaniu, które było wspaniałą opowieścią o Czarnym Lądzie i podróżowaniu po nim (Tanzania, Zambia, Malawi) towarzyszyło czytanie fragmentów Dziennika z wielką swadą napisanego przez księdza Macieja, śpiewanie piosenek w jednym z zambijskich narzeczy i wystawa fotograficzna Dzieci Afryki. Wystawę fotografii wykonanych przez ks. prelegenta na czas Nocy Muzeów wypożyczono z Muzeum Częstochowskiego.
O nieco innym podróżowaniu, podróżowaniu z Biurem Podróży „Kolumb” mówiła Alicja Belka z Uniwersytetu III Wieku, organizatorka wycieczek dla jego słuchaczy.
Dla pasjonatów historii, członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej, zaaranżowali w podziemiach muzeum widok przedwojennego przejścia granicznego w Praszce, zadbali też o klimat przedwojennego powiatu wieluńskiego
W niedzielę 21 maja od godziny 17.00 do 23.00 można było zwiedzać Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, wiatrak w Kocilewie i spacerować po coraz piękniejszym parku otaczającym dworek. W Ożarowie, podobnie jak w Wieluniu, na początku otwarto wystawę ( sala w oficynie przy dworku) zatytułowaną Portrety – Karykatury autorstwa Jacka Frankowskiego, na której można rozpoznać wiele znanych postaci z Wielunia. Jacek Frankowski to wybitny plastyk nagrodzony ”Złotą Szpilką’91” za projekty lalek do telewizyjnej szopki „Polskie ZOO”.
Wspaniałą propozycją były popisy zespołów folklorystycznych. Wystąpiły: Zespół Śpiewaczy „Włościanie” z Chotowa
i Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy z Ożarowa.
Nie zabrakło też popisów krasomówczych członków zespołu „Włościanie” w wykonaniu Zbigniewa Kryściaka (opowieść Wyjazd na wczasy) i Pauliny Wyrębak (opowieść Wuj i ciocia).