17 grudnia w II Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka odbyła się szkolna konferencja ekologiczna „H2O w II LO”, połączona z otwarciem nowej Eko – pracowni. Konferencja była poświęcona podsumowaniu projektu realizowanego przez szkołę we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Starostwem Powiatowym w Wieluniu. Konferencję rozpoczęła dyrektor Renata Tatara, wyjaśniając cel spotkania.
Pierwszą część konferencji zdominowała prelekcja on-line wygłoszona przez dr Paulinę Stolarek z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Prelekcja „Przyjaciele z kąpieliska, czyli opowieść o mikroorganizmach wodnych” stała się przepiękną opowieścią o wodzie podziemnej, powierzchniowej i dennej oraz wpływających na jej stan czynnikach abiotycznych takich jak światło, temperatura, ciśnienie, zasolenie, rozprzestrzeniające się gazy, odczyn pH i czynnikach biotycznych takich jak: konkurencja pokarmowa, metabolizm, współdziałanie, pasożytnictwo. Wszystkie te czynniki wpływają na to, z jakimi żyjątkami tak naprawdę możemy spotkać się w naturalnych środowiskach wodnych. Wykład zakończył się prezentacją mapy Polski i kilku ośrodków, gdzie tak naprawdę środowisko wodne jest dla człowieka przyjazne.
Po prelekcji wszyscy przenieśli się do nowo otwieranej pracowni. Po uroczystym przecięciu wstęgi i przekazaniu pracowni uczniom dyrektor Renata Tatara opowiedziała historię realizacji projektu, podejmowane zadania i konkursy, doceniła też wysiłek pomysłodawców projektu i podziękowała za zaangażowanie Starostwu Powiatowemu w Wieluniu –organowi prowadzącemu szkołę oraz Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, który wsparł projekt kwotą 50 tys. złotych. Dzięki temu wszystkiemu dodała: – możemy przeprowadzać na miejscu doświadczenia, które kiedyś mogliśmy wykonywać tylko na zaprzyjaźnionych wydziałach chemii i biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Jestem z tego powodu dumna i szczęśliwa, nie tylko, jako dyrektor, ale także, jako nauczyciel chemii.
Jednym ze zrealizowanych zadań była ankieta „Uratuj kroplę wody” przeprowadzona wśród czterystu uczniów. Wyniki ankiety zaprezentowane na ekranie utwierdziły obecnych w przekonaniu, że uczniowie II LO wiedzą jak oszczędzać wodę.
O poszanowaniu kropli wody mówił też konkurs fotograficzny „Kropla wody w obiektywie” Jego laureaci to:
I miejsce- Karolina Kiedos, zdjęcie „Pajęczyna”
II miejsce –Weronika Kucharska, zdjęcie „Spływające krople”
III miejsce –Dominika Panek, zdjęcie „Wilgoć zatrzymana na liściach”
W trakcie realizacji projektu sprawdzono także wiedzę uczniów na temat wody w konkursie „H2O w II LO”. I tak największą wiedzą wykazali się:
I miejsce – Rafał Drozdek
II miejsce- Klaudia Białek
III miejsce –Justyna Florczak
Wszystkie zwycięskie miejsca zostały uhonorowane dyplomami i bonami pieniężnymi do zrealizowania w sklepiku szkolnym
Przyszedł czas na demonstrację 6 doświadczeń z fizyki, biologii i chemii z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych zakupionych za 8 tys. złotych ze środków WFOŚ i GW w Łodzi. Grupy uczniowskie zaprezentowały m.in.: miareczkowanie, spektrometryczne oznaczanie stężenia, wyznaczanie ciepła właściwego wody za pomocą kalorymetru z grzałką, badanie twardości wody, zjawisko plazmolizy u roślin, oznaczanie stężenia tlenu.
Na koniec konferencji pani dyrektor poczęstowała uczestników okolicznościowym tortem i zaprosiła do wspólnej fotografii.
Świadkami i uczestnikami wydarzenia byli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wieluniu w osobach wicestarosty Krzysztofa Dziuby i kierownika Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji pana Zenona Kołodzieja.