Organizatorem spotkania z podróżnikiem Stefanem Czernieckim (ur. 1983) oraz Konkursu Geograficznego w ramach projektu „Spójrz na Ziemię” było Katolickie LO SPSK w Wieluniu. Gość spotkania zatytułowanego „Między kamieniem, a strzechą – czyli papuaska historia ocalenia” jest absolwentem Katedry Kartografii Wydziału Geografii Uniwersytetu Warszawskiego, synem alpinisty, podróżnikiem (pierwsza podróż do Patagonii zaraz po ukończeniu studiów), eksploratorem dziewiczych rejonów świata, dziennikarzem, fotoreporterem, byłym członkiem Alpinus Expedition Team, autorem książek „Dalej od Buenos”, „Cisza”, ”Czekając na Duida”, „Po drugiej stronie” (najnowsza), twórcą programu „Za siódmą górą” w TV Republika, autorem wielu artykułów publikowanych w czasopismach: ”Do Rzeczy”, ”Poznaj Świat”, „Rzeczpospolita”, „Polonia Christiana”, „National Geographic –Travel”.
Jak sam powiedział – wiele już zobaczył, ale najbardziej ujęła go latynoska koncepcja świata i to od chwili, gdy zakosztował smaku niezależnej eksploracji. Przewędrował Argentynę, Chile, Belize, Gwatemalę, Honduras, Nikaraguę, Kambodżę, Laos, Wietnam, Tajlandię, Indie, Nepal. Wszędzie pojawiał się z czystą kartą, bez wielkich funduszy, ze zdezelowanym notatnikiem, do którego sięgał każdego dnia. Gdy opuszczał granice kolejnego państwa jego notatnik zapełniony był nowymi adresami, telefonami, mailami, obietnicami kolejnych spotkań.
Do Wielunia, na spotkanie z młodzieżą, przywiózł swoje wrażenia i emocje z Papui Nowej Gwinei, tajemniczego i odległego zakątka świata, do którego białemu trudno się dostać. Jemu się udało. Stało się to trochę dzięki księżom misjonarzom ze zgromadzenia Michaelitów. Udało mu się wejść w sam środek interioru egzotycznej wyspy, słynnej głównie z ludożerczych plemion i przemierzyć ją mimo braku turystycznej infrastruktury, braku dróg, transportu, miejsc do spania, poznać ludzi, ich mentalność, zakosztować międzyplemiennej wojny i przeżyć cud rozmowy dwóch zwaśnionych rodów gromadzących się w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego, które poprzez rozmowę, po raz pierwszy zapobiegły wojnie. Opowieść o drugiej co do wielkości wyspie świata, którą przywiózł Autor, stała się „podróżniczym show” ze zdjęciami i filmami nagranymi w puszczy, z barwną gawędą, dowcipami i klimatyczną muzyką.
Wiadomości z prelekcji, treść książki „Tomek wśród łowców głów” Alfreda Szklarskiego oraz ogólna wiedza o Nowej Gwinei stały się podstawą testu, do którego przystąpiło 7 trzyosobowych drużyn zgłoszonych po wykładzie. Najlepsze okazały się drużyny z Gimnazjum nr 2 w Wieluniu (I miejsce), Gimnazjum w Sokolnikach (II miejsce) i Gimnazjum w Wierzchlesie (II miejsce). Oprócz dyplomów, które otrzymali wszyscy uczestnicy, zwycięzcy dostali w nagrodę książki prelegenta z jego autografem.
Jaka będzie kolejna opowieść Stefana Czernieckiego? Wszak do Wielunia przyjechał po wyprawie do Panamy i przygotowywał się na wyprawę do Ziemi Świętej.