Glina nie pyskuje. Budowanie więzi po lockdownie.”- to nazwa zadnia publicznego realizowanego przez Fundację „ZAMIAST” z Czarnożył, która zdobyła środki finansowe od Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w ramach Wojewódzkiego Programu Mikrograntów na rzecz walki z COVID-19. W ramach projektu dla 50 osób powiatu wieluńskiego i pajęczańskiego zorganizowane zostały warsztaty ceramiczne. Trzy grupy spotykały się w Szkole Podstawowej w Czarnożyłach. Dwie grupy działoszyńskie w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Działoszynie. Uczestnikami warsztatów były dzieci, młodzież i dorośli.
Prowadząca warsztaty – ceramiczka Katarzyna Rózga- mówi o relaksujących i terapeutyzujących właściwościach gliny. „Glinę nie tylko się ugniata, ale też klepie, zwija, roluje, głaszcze. Wchodzi się z nią w bardzo intymny kontakt. Zajęcia te dają zarówno poczucie sprawczości jak i uczą akceptacji dla niedoskonałości. Uczestnicy zajęć ceramicznych często podkreślają, że całkowite skupienie na pracy swoich rąk uspokaja ich, działa jak medytacja. Dlatego właśnie tego typu zajęcia mogą służyć poprawie stanu psychicznego osłabionego zamknięciem pandemicznym. Udział w warsztatach może przyczynić się do przywrócenia równowagi psychicznej i odbudowy więzi społecznych. Dodatkowym walorem tych zajęć jest możliwość własnoręcznego wykonania przedmiotu użytkowego- wazonu, kubka, miski, mydelniczki, itp.”
Wszystkie prace wpalane zostają w Warsztacie Gessoargilla w Czarnożyłach, a wykonane przedmioty ceramiczne będzie można oglądać podczas wystaw zorganizowanych pod koniec sierpnia.
Zadanie jest finansowane ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Łódzkiego.
Bogusław Kurzyński