Wakacyjny czwartek w MZW – „Gąska wieluńska”

12 sierpnia, w kolejny wakacyjny czwartek, kustosz Magdalena Kopańska zaprosiła dzieci na warsztaty zatytułowane ”Gąska wieluńska – gra edukacyjna”. Zajęcia odbyły się w dwóch terminach: o godzinie 10.00  uczestnikami było rodzeństwo z mamą, o godzinie 11.00 zorganizowana grupa ze Spółdzielczego Domu Kultury.

Zajęcia zapoczątkowało spotkanie w sali poświęconej XIII- wiecznemu Wieluniowi. Tu dzieci poznały plan jego zabudowy, miejsca gdzie stały najwspanialsze zabytki i gdzie odbywał się targ miejski.

Kolejny etap spotkania to zapoznanie się z historią gry i jej wieluńskim wariantem. Pod okiem animatora  dzieci przygotowały  planszę z wieluńską wersją gry wymyślonej w XVI wieku we Włoszech, w Polsce rozpropagowanej w wieku XIX. Na przygotowaną planszę  dzieci nakleiły po dwie gąski. Pole z gąską dawało graczowi doliczenie sobie dodatkowo tylu punktów ile wcześniej wyrzucił kostką.  Ważne dla gracza było pole startu i pozostałe instrukcje oraz wiadomość, że wygrywa ten , kto pierwszy zamelduje się na mecie.

W instrukcji uczestnicy czytali:

Witamy w Wieluniu, mieście którego początki sięgają XIII wieku, otoczonym murami obronnymi i fosą. Aby dostać się do miasta, musisz przekroczyć jedną z bram. By ci otworzono, musisz mieć dobre zamiary – w przeciwnym razie czeka Cię spotkanie z katem. Na rynku odbywają się targi, na których okoliczni chłopi sprzedają produkty rolne, a rzemieślnicy swoje wyroby. W mieście jest kilka klasztorów, w jednym z nich mieszkają Siostry Bernardynki. Czas wyznacza zegar na wieży stojącego na rynku ratusza.

Spotkanie w starym Wieluniu to wspaniały sposób poznania historii miasta poprzez zabawę

   

    

   

   

   

   

zdjęcia z grupą/ Marek Gogola – Muzeum Ziemi Wieluńskiej